Bilim insanları, hiç görülmemiş yeni bir atom altı parçacık keşfetti

Avrupa’daki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda görevli fizikçiler, uzun süredir teoride var olduğu kabul edilen ancak daha önce hiç görülmeyen baryon türünün anlık keşfini duyurdu.

Deneyde yer alan Oxfordlu fizikçi Guy Wilkinson, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndaki yüksek hızlı çarpışmaların, “Xicc++” adı verilen baryon parçacığının bir saniyeliğine gözlenmesini sağladığını bildirdi. Yeni keşfedilen parçacığın 3 bin 621 mega elektron volt ağırlığında olduğu belirtildi. Bu yeni parçacığın en bilindik baryondan dört kat daha ağır olduğunu gösteriyor.

Wilkinson, çok kısa da olsa bu anın, parçacık fiziğinde “kayda değer biçimde uzun bir süre” olduğunu vurguladı.

Baryonun, iki ağır, bir hafif kuarka sahip olduğu, normalde baryonlarda bir ağır kuark bulunduğu belirtildi.

Guy Wilkinson, baryondaki iki ağır kuarkın, iki güneşli bir sistemde etkileşim halinde dans eder gibi hareket ettiği, hafif kuarkın dans eden çiftin etrafında dolaştığını söyledi.

“İnsanlar uzun zamandır bunu bekliyordu.” diyen Wilkinson, keşfin, fizikçilerin araştırması için yeni bir “baryonlar ailesini” açığa çıkardığını dile getirdi.

Ekip, keşifle ilgili raporunu Physical Review Letters’a sundu.

Parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs Bozonu, Fransa-İsviçre sınırında yerin 100 metre altında bulunan CERN tesislerinde yapılan deneyler sonucunda 2013 yılında keşfedilmişti.

İLGİLİ DİĞER ARŞİV

Japon bilim insanları Dünya’nın iç çekirdeğinde var olduğu düşünülen ve “kayıp element” olarak adlandırılan maddenin ne olabileceğini bulduklarını iddia etti.

Bilim insanları, hiç görülmemiş yeni bir atom altı parçacık keşfetti

Dünya’nın iç çekirdeğinde nikel ve demir elementleriyle birlikte bulunduğu düşünülen üçüncü elementin ne olacağına dair yeni bir iddia ortaya atıldı. Japonya’daki Tohuku Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar uzun yıllar süren araştırmalarının ardından “kayıp element” olarak nitelendirilen maddenin silikon olabileceğini açıkladı.

Profesör Eiji Ohtani liderliğinde yapılan araştırmada iç çekirdekteki sıcak ve basınçlı ortam yeniden oluşturularak gözlemler yapıldı. Bu iddianın doğruluğu kanıtlanırsa bilim Dünya’nın nasıl oluştuğu sorusunun cevabını bulmaya bir adım daha yaklaşmış olacak. Prof. Ohtani, “Silikonun iç çekirdekte bulunan temel elementlerden biri olduğuna inanıyoruz. İç çekirdeğin yaklaşık yüzde beşinin demir ve nikelden oluşan alaşımın içinde dağıldığını düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Bilim insanları, hiç görülmemiş yeni bir atom altı parçacık keşfetti

Dünya’nın iç çekirdeğinin yaklaşık bin 200 kilometre çapında olduğu düşünülüyor. Yüksek basınç ve sıcaklıktan dolayı bu bölgede herhangi bir veri elde etmek oldukça zor. İç çekirdeğin ağırlıkla nikel ve demir alaşımından oluştuğu biliniyor. Ancak iç çekirdekteki aşırı sıcaklık ve basınçtan dolayı bu alaşım kristalleşmiş bir halde bulunuyor. İç çekirdekte bulunan nikel oranının yüzde 10, demir oranının ise yüzde 85 olduğu tahmin ediliyor.

Eiji Ohtani ve ekibi, araştırma esnasında yüzde 85 demir ve yüzde 10 nikelden oluşuma yüzde 5 silikon ekleyerek iç çekirdektekine benzer bir sıcaklık ve basınç uyguladıklarını açıkladı. Araştırmacılar bu deneyden elde edilen verilerin iç çekirdekten yayılan dalgalarla uyuştuğunu belirtti.

Bu araştırmanın doğruluğunun kanıtlanması halinde bilim insanları Dünya’nın nasıl oluştuğu sorusunun cevabına bir adım daha yaklaşılacağına inanıyor. Öte yandan bazı araştırmalar iç çekirdekte bulunan üçüncü elementin oksijen olabileceğini iddia ediyor.

OKSİJEN ZENGİNLİĞİNİN CEVABI OLABİLİR

Ayrıca iç çekirdekte bu kadar fazla silikonun bulunması Dünya’nın canlı yaşamına uygun olduğu sorusuna bir yanıt olabilir. Araştırmacılar silikonun erken dönemde yer kürenin altına girmesi nedeniyle Dünya’nın oksijen bakımından daha zengin bir yer olabileceğini belirtti.

İLGİLİ DİĞER MAKALE
(2 Aralık 2016)

(‘Periyodik Cetvel’e eklenen elementler)

Kimyasal elementlerin sınıflandırılması için geliştirilen ‘Periyodik Tablo’ya 4 yeni element eklendi.

Bilim insanları, hiç görülmemiş yeni bir atom altı parçacık keşfetti

Öğrenciler Kimya derslerinde daha fazla element öğrenecekler.

Zira ‘Periyodik Tablo’ya 4 yeni element eklendi.

Bilim insanları, hiç görülmemiş yeni bir atom altı parçacık keşfetti
Tennessine elementini keşfeden bJoe Hamilton (solda) ve A. V. Ramayya.

Nihonium, moscovium, tennessine ve oganesson isimli elementlerin tabloda yer almasına International Union of Pure and Applied Chemistry (Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği) de onay verdi. Bu onay ile birlikte güncellenmiş tablo pek çok eğitim kurumuna gönderilmeye başlandı.

Bu kararın ardından ‘Periyodik Tablo’ya yeni bir sıra eklenmiş oldu.

Bilim insanları, hiç görülmemiş yeni bir atom altı parçacık keşfetti
Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği’nin onayladığı son tablo.

Japon bilim insanları tarafından keşfedilen nihonium adını Japoncadaki Güneşin doğduğu toprak isimli kelimeden, moscovium adını Rusya’nın başkenti Moskova’dan, tennessine ABD’deki Tennessee eyaletinden, oganesson ise Rus nükleer fizikçi Yuri Oganessian’dan aldı.

TENNESSINE= Ts

Tabloda yer alan 4 yeni elementin kısaltmaları (Bulmaca tutkunları için)

TIKLAYIN-Yeni Keşfedilen Kimyasal Elementlerin Tam Listesi

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal Arşiv |  Akademi Portal | Haber

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here