Bilim adamları şimdide uzayda seksin peşine düştü

Henüz kimse dünya dışında, yerçekimsiz ortamda seks yapmadı. Bundan hareketle bir grup bilim insanı, yerçekimsiz ortamda veya Mars gezegeninde seks yapılıp yapılamayacağını, doğum gerçekleştirmenin mümkün olup olmadığını araştırmaya koyuldu.

LENHARDT: UZAYDA KOLONİ KURMAK İÇİN TEK YOL ÇOCUK YAPMAK

Mayıs ayında düzenlenen bir panelde konuşan George Washington Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimi Yüksek Okulu’ndan Öğretim Üyesi Kris Lenhardt, “Uzayda koloni kurmak istiyorsak, bunu gerçekleştirmenin tek yolu var: Çocuk yapmak. Bunu daha önce köklü bir şekilde araştırmadık. Uzay yolculuğu yapan türler olmak ve uzayda yaşamak istiyorsak, bu, yönelmemiz gereken kritik bir konu” ifadelerini kullanarak, konunun bilimsel önemine vurguda bulundu.

İNSAN EMBRİYOSUNUN UZAYDA GELİŞİP GELİŞEMEYECEĞİ HENÜZ BİLİNMİYOR

Bir grup Japon bilim insanı, bu amaçla dondurdukları fare spermlerini 9 ay Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) bekletti. Bilimciler daha sonra spermleri dişi bir fareyi döllemek için kullandı.

Başarıyla sonuçlanan deney, uzaydaki radyasyonun üremeye engel olmadığını gösterdi. Ancak uzayda oluşan bir insan embriyosunun başarılı şekilde gelişip gelişmeyeceği henüz bilinmiyor.

LENHARDT: EMBRİYOLARIN NASIL GELİŞECEĞİ KONUSUNDA HİÇBİR FİKRİMİZ YOK

Lendhardt da bilim insanlarının en çok bu konuyu merak ettiğini kaydetti: “Embriyoların nasıl gelişeceği konusunda hiçbir fikrimiz yok. Embriyolar uzayda normalde olduğu şekilde gelişecek mi? Embriyolar bebek olup doğabilecek düzeyde olabilecek mi?” dedi.

LENHARDT: TARİHİMİZ İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLABİLİR

Uzaydaki düşük yerçekimi ve radyasyonun küçük yaştakilerin yanısıra yetişkinler için de büyük tehlikeler yaratabileceği konusuna değinen Lendhardt, “Mesele, uzayda insanların nasıl olacağıdır. İnsanlar gelecekte var olursa, günümüzde olduğumuzdan çok daha farklı olacak. Bu, belki de tarihimiz için bir dönüm noktası olabilir” şeklinde konuştu.

YERÇEKİMSİZ ORTAMDA FİZİKSEL ZORLUKLAR

Öte yandan uzayda seks yapmanın fiziksel zorlukları da bulunuyor. Gizmodo sitesine demeç veren Anderson Üniversitesi’nden John Millis, “Uzayda, neredeyse sıfıra yakın yerçekiminde her itme hareketi karşıdaki kişinin uzaklaşmasına yol açacaktır” dedi.

MILLIS: YERÇEKİMSİZ ORTAM EREKSİYONU ZORLAŞTIRABİLİR

Millis’e göre düşük yerçekimi, erkekte kan akışı ve kan toplanmasını engelleyerek ereksiyonu zorlaştırabilir. Kadınlarda da sorunlar görülebilir.

MILLIS: YERÇEKİMSİZ ORTAMDA SIVILAR, ÇIKTIKLARI YERDE TOPLANIR, AKMAZ

Millis, son olarak şunu kaydetti: “Düşük yerçekimli ortam nedeniyle ter ve gözyaşı, dünyada olduğu gibi vücudun üzerinden aşağı akmak yerine, çıktıkları yerlerin yakınında birikirler. Yani sıvı, karşı tarafla temas kurulan noktada toplanabilir, bulundukları yerde toplandıklarında da çiftin etrafında uçuşur” ifadelerini kullandı.


 

HABERLE İLİŞİKLİ DİĞER MAKALELER
Arşiv: 08.06.2017

Ukrayna Demir Yolları trende seks tavsiyeleri içeren makale yayınladı

Bilim adamları şimdide uzayda seksin peşine düştü

Ukrayna Demir Yolları şirketinin kurumsal gazetesinin eki Magistral-Ekspress’te yolculara trende en uygun nasıl seks yapılabileceği yönünde tavsiyeler verildi.

Ukrayna Demir Yolları şirketinin kurumsal gazetesinin eki Magistral-Ekspress’te yer alan bir makalede yolculara trende seks tavsiyeleri verildi.

Yaralanmaları önlemek amacıyla kondüktörden rafları tutturmak için özel kemerler istenmesi önerilen makalede, yolcuların en ‘cesur fantezilerini’ gerçekleştirebilmeleri için geniş yatakların bulunduğu özel vagonları tercih etmesi gerektiği hatırlatması yapıldı.
26.05.2017

ABD’lilerin seks yapma oranında büyük düşüş

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırma, ABD’lilerin 2010-2014 yıllarında 1995-1999 yıllarına kıyasla yüzde 15 oranında daha az seks yaptığını ortaya koydu. Bu oran genç çiftler ve evliler arasında, şimdiye kadarki en büyük düşüş oldu.

Archives of Sexual Behaviour (Cinsel Davranış Arşivleri) dergisinde yayınlanan bir makalede, ABD’li çiftler arasında cinsel anlamda şimdiye kadarki en büyük düşüşün gerçekleştiği belirtildi.

Makaleye göre, 2010 ila 2014 yılları arasında, 1995 ila 1999 dönemine kıyasla yüzde 15 oranında daha az seks yapıldı. ‘Tinder’ gibi uygulamalarla partner bulmanın kolaylaştığı ve düğünlerde etrafa prezervatiflerin dağıtıldığı günümüzde, böyle bir oranın ortaya çıkması şaşkınlık yarattı.

Araştırmanın yazarı, San Diego Üniversitesi’nden Jean Twenge, “İlişkiler konusunda namları olsa da, milenyum çağı gençleri ebeveynleri ve büyük anne-babalarının gençlikte yaptığından daha seyrek seks yapıyor” ifadelerini kullandı.

Diğer bir deyişle, partnerler günümüzde bir dizi veya filmi izleyip uyumakla sınırlı kalıyor.

‘EVLİLER, BEKÂRLARDAN DAHA AZ SEKS YAPIYOR’

Twenge “Elimizdeki verilere göre, evli çiftler arasında da bir düşüş mevcut. 1990’lı yıllarda evli insanlar her yıl hiç evlenmemişlere kıyasla daha fazla seks yapıyordu, ancak 2000’li yılların ortalarında bu durum tersine döndü ve evlenmemiş olanlar daha fazla seks yapıyor” dedi.


17.05.2017

İsveç, ‘mesaiye seks molası’nı reddetti

İsveç, çalışanlara mesai saatlerinde evlerine gidip seks yapabilmeleri için izin verecek ilk ülke olmanın kıyısından döndü. Bu konudaki teklif belediye meclisince reddedildi.

İsveç’in Finlandiya sınırındaki Övertorneå bölgesinde 42 yaşındaki Belediye Meclisi üyesi Per-Erik Muskos’un verimliliği ve aile ilişkilerini geliştireceği gerekçesiyle çalışanlara mesai saatleri içinde evlerine gidip partnerleriyle seks yapabilmeleri için 1 saatlik mola izni verilmesi teklifi reddedildi.

Kararı 2 bin nüfuslu Övertorneå’nın Belediye Meclisi verdi.

‘İŞVERENLER ÇALIŞANALARIN NE ZAMAN SEKS YAPACAĞINI BELİRLEME İŞİNE DAHİL OLMAMALI’

Seksin harika bir egzersiz yöntemi olduğunu ve sağlığı olumlu etkilediğini belirten Muskos’un teklifi buna rağmen reddedildi.

Teklife karşı çıkan Belediye Başkanı Tomas Vedesting, İsveçli SVT Norrnotten televizyonuna yaptığı açıklamada “İşverenlerin çalışanların ne zaman seks yapacağını belirleme işine dahil olmaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Teklifin ardından çok sayıda gazetecinin kendilerini aradığını hatta ABD Başkanı Donald Trump’ın tekliften bahsettiğini söyleyen Vedesting, Muskos’un teklifinin Belediye Meclisi’ni ilgilenmesi gereken daha önemli konulardan uzaklaştırdığını söyledi.


 

Twitter

Facebook

Pinterest

Akademi Portal Arşiv

Akademi Portal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here