Anasayfa / Manşet / Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara ve hacker’lara karşı nasıl koruyabilirsiniz?

Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara ve hacker’lara karşı nasıl koruyabilirsiniz?

Genel amaçlarınız ne olursa olsun, bilgisayarınızın sağlığını korumak, daha iyi bir güvenliğe giden yoldaki can alıcı önemdeki ilk adımdır. Bu nedenle güçlü şifreler, iletişim mahremiyeti ve güvenli silme hakkında çok fazla endişelenmeye başlamadan önce, örneğin, bilgisayarınızın hacker’lara karşı korumasız olup olmadığından ya da virüsler ve casus yazılımlar gibi, sık sık malware olarak anılan kötü amaçlı yazılımlar tarafından istila edilip edilmediğinden emin olmalısınız. Aksi halde alacağınız diğer herhangi bir güvenlik önleminin etkililiğini güvence altına almak imkânsızdır. Her şey bir yana hırsız zaten alt kattaysa kapıyı kilitlemenin bir anlamı yoktur ve kapıyı ardına dek açık bırakarak alt katta hırsız olup olmadığını kontrol etmek de pek işinize yaramaz.

Sonuç olarak bu bölüm, yazılımınızı nasıl güncel tutmanız gerektiğini ve bilgisayarınızı her daim var olan kötü amaçlı yazılım bulaşmalarına ve hacker saldırılarına karşı korumak için Avast, Spybot ve Comodo Firewall gibi araçların nasıl kullanılacağını açıklar. Her ne kadar bu bölümde tavsiye edilen araçlar, bu tür tehditlere karşı en açık işletim sistemi olan Windows içinse de, GNU/Linux ve Apple OS X kullanıcıları için de aynı riskler geçerlidir ve aşağıda sunulan taktikleri bu kullanıcıların da benimsemeleri gerekir.

senaryo_arkaplan

 

 

 

Bölümden ne öğrenebilirsiniz

Kötü amaçlı yazılımların bilgilerinizin mahremiyetine ve bütünlüğüne, bilgisayarınızın istikrarına ve diğer güvenlik araçlarının güvenilirliğine yönelik olarak ortaya koydukları birkaç belirli tehdidin doğası hakkında daha fazla şey,
Bu tehditlere karşı kendinizi korumaya yardım etmek için tavsiye edilen bir dizi aracı nasıl kullanabileceğiniz,
Yazılımlarınızı sık sık güncelleyerek bilgisayarınızı nasıl güvenli kılacağınız,
Süresi dolan lisanslar, korsan yazılımlar ve popüler FOSS araçlarına eşlik eden tehlikelerden kaçınmak ve mümkün olduğunca güvenliğinizi arttırmak için neden ücretsiz yazılım araçlarını kullanmanız gerektiğini.

Natronet Siber Dedektiflik Uzmanları

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *