Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , bu akşam yaptığı açıklamada bir hastanın koronavirüs yüzünden hayatını kaybettiğini; 51 koronavirüs pozitif hastanın tespit edildiğini, toplam hasta sayısının 98 olduğunu kaydetti.

Üzen bir haberi aynı üzüntüyü hissederek belirteceğim. Sağlık bakanı ve hekim olarak bunu duyuruyorum, koronavirüs mücadelesinde ilk kez bir hastamı kaybettim. Kendisi 89 yaşındaydı, virüsü Çin temaslı bir çalışanından almıştı. Ailesinin üzüntüsü hepimizin üzüntüsüdür. Bu ölümü metanetle karşılamalıyız.

Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı


Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen: Alman biyoteknoloji şirketi CureVac sonbahara kadar koronavirüs için aşı geliştirebilir

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, bir Alman biyoteknoloji şirketinin sonbahara kadar koronavirüs için aşı geliştirebileceğini söyledi.

AB’nin 80 milyon euro fon verdiği CureVac şirketinin çalışmalarının umut verdiğini belirten Von der Leyen, kimi sağlık uzmanlarının aşının bulunması için 1-1,5 yıl geçmesi gerektiğini tahmin ederken CureVac’ın daha önceden sonuç alabileceğini aktardı.

Daha önce medyada çıkan haberlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın CureVac’ı satın almaya çalıştığı belirtimişti; ancak şirket bu haberi yalanladı. Almanya ise meseleyi hallettiğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanı ise yaptığı son açıklamada kimi özel şirketlerin daha kısa sürede bulabileceğini iddia etmesine rağmen koronavirüs aşısının bulunmasının 1-1,5 yıl sürebileceğini aktardı.

Bakan Koca: Koronavirüs mücadelesinde ilk hastamızı kaybettik


İçişleri Bakanlığı: Sosyal medyada asılsız ve provokatif koronavirüs paylaşımları yapan 137 şüpheli tespit edildi, 24’ü gözaltına alındı

Belçika, süpermarket, eczane, banka ya da acil durumlar dışında sokağa çıkmayı yasaklıyor; diğer insanlarla araya 1,5 metre mesafe konulması takdirinde fiziksel aktivite yapılmasına izin verilecek
Belçika, Çarşamba günü öğle saatleri itibarıyla ülkede karantina önlemlerinin uygulanmaya başlayacağını açıkladı.

Belçika televizyonu RTBF, ülke içinde dolaşımın sadece süpermarket, eczane, banka ya da acil durumlarla sınırlandırılacağını açıkladı.

İnsanların bir araya gelmesi yasaklanırken diğer insanlarla araya 1,5 metre konulması takdirinde spor yapılabileceği belirtildi.

Bu durumun kontrol edilmesi görevinin polise verildiği aktarıldı.


Almanya Başbakanı Merkel: AB dışından gelenlere sınırlarımızı kapatıyoruz, İngiltere ve EFTA ülkeleri dışında bütün birlik üyesi ülkeler yasağı uygulayacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği’nin dışından gelen herkese 30 gün boyunca seyahat yasağının uygulanacağını açıkladı.

Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri ve İngiltere dışında bütün AB ülkelerinin bu yasağa uymaya karar verdiğini söyleyen Merkel, her ülkenin bu yasağı kendi zamanlamasına göre uygulayacağını belirtti.

Bakan Koca: Koronavirüs mücadelesinde ilk hastamızı kaybettik

Hollanda’da polisin müdahalesiyle sonlandırılan Türk düğününün yapıldığı salona koronavirüs yasaklarına uymadığı gerekçesiyle ceza verilecek

Hollanda’nın Lahey Belediyesi, Pazar akşamı hükümetin koronavirüs salgını nedeniyle aldığı yasak kararına rağmen çok sayıda kişinin katıldığı Türk düğününe izin veren Opera adlı salona cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde Pazar akşamı saat 18:00’den itibaren Hollanda’daki tüm kafe, restoran ve eğlence yerlerinin kapatılması kararlaştırılmıştı. Ancak belediyeye göre düğün salonunun Türkiye kökenli işletmecisi, “acil durum kurallarını” ihlal etti.

AD gazetesine göre, yasak kararına rağmen yaklaşık 500 kişinin katıldığı düğün töreninin devam etmesi üzerine Lahey polisi müdahale etti. Polis zoruyla düğün sonlandırılarak, davetliler evlerine gönderildi.

Lahey Belediye Meclisi’ndeki partiler, virüs salgını sırasında yaşanan bu davranışı sorumsuzluk olarak değerlendirdi. Belediye meclisi, hükümetin açıkladığı acil durum yönetmeliğine uymayan düğün salonuna ceza verilmesini kararlaştırdı.

Düğün salonunun sahibi Atilla Akyol, düğünde 230 davetli bulunduğunu ve 100’er kişiden az gruplar halinde farklı salonlara dağıtıldığını savunarak, neden ceza verildiğini anlayamadığını söyledi. Akyol, Hollanda medyasına yaptığı açıklamada cezaya itiraz edeceğini belirti.

İtalya’da koronavirüs ölümleri son 24 saatte 345 artarak 2503’e ulaştı
Övgü Pınar

Roma

İtalya’da koronavirüs ölümleri son 24 saatte 345 artarak 2503’e ulaştı. İtalya’da dün 349, önceki gün ise 368 yeni ölüm kaydedilmişti.

Ülke genelindeki vaka sayısı da 3526 artışla 31 bin 506’ya çıktı.

Bugüne kadar iyileşenlerin sayısı ise 2941.

Hastanelerin yoğun bakım servislerinde halen 2060 kişi koronavirüs nedeniyle tedavi görüyor.

11 binden fazla hasta ise evlerinde tecrit altında tutuluyor.

Ülkede bugüne kadar yapılan koronavirüs testi sayısı 148 bini geçti.

2503 ölümün 1640’ı kuzeydeki Lombardia bölgesinden. Ölüm ve vaka sayısında Lombardia’yı yine kuzeydeki Emilia Romagna, Veneto ve Piemonte bölgeleri takip ediyor.

Bakan Koca: Koronavirüs mücadelesinde ilk hastamızı kaybettik


İngiltere hükümeti 330 milyar sterlin tutarında kredi desteği açıkladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Koronavirüs’le mücadele sırasında herhangi bir savaş hükümetinin davranacağı şekilde hareket etmek ve ekonomiyi korumak zorunda olduklarını söyledi.

Maliye Bakanı Rishi Sunak, Koronavirüs’ün sadece kamu sağlığı krizi değil aynı zamanda ekonomik bir olağanüstü durum olduğunu belirterek, küçükten büyüğe ölçekte bütün şirketlere destek olacaklarını söyledi.

Sunak, hükümet garantili krediler için 330 milyar sterlin kaynak ayrıldığını söyledi.

Ayrıca, sigorta kapsamında olmayan tiyatrolardan barlara ve lokantalar gibi küçük işletmelere geri ödemesiz 25 bin sterlin nakit yardımı yapılacak ve bazı vergilerinde kolaylık sağlanacak.

Krizin düşük gelirli kesimlere etkisini hafifletmek için konut kredilerinin geri ödemesi üç ay ertelenecek.

Maliye Bakanı, ayrıca halkın bireysel olarak desteklenmesi için yeni önlemleri önümüzdeki günlerde açıklayacağını, ve havayolu ve havaalanı işlemelerinin de aralarında bulunduğu ulaşım sektörü için destek programı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan koronavirüs mesajı:

Sevdiklerini korumakta Yaşar Usta gibi ol!

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Twitter’da paylaştığı bir mesajla “Koronadan korunmak için bir süre birbirimize dokunmuyoruz” uyarısında bulundu.

Karalar “Sevdiklerini korumakta Yaşar Usta gibi ol!” ifadesini kullandı.

Yaşar Usta, Ergin Orbey’in yönettiği 1975 yapımı Bizim Aile adlı fimde Münir Özkul’un canlandırdığı ve fabrikada çalışan ve dört çocuğunu annesiz büyüten bir karakterdir.


 

Erzurum Valisi: Umreden döndükten sonra karantinadan kaçan 28 kişi Çorum’da yakalandı

Erzurum Valisi Okay Memiş, umreden döndükten sonra karantinadan kaçarak Erzurum’a gelmeye çalışan 28 vatandaşı Çorum’da yakalattıklarını söyledi.

Vali Memiş, umreden gelen Erzurumlu vatandaşların sırf karantinaya yakalanmamak için özel bir otobüs firmasını kiralayarak kaçak olarak Erzurum’a gelmeye çalıştığını ama Çorum’da yakaladıklarını açıkladı.

Memiş, yakalanan Umrecilerin Konya ve Ankara’ya yönlendirildiğini de söyledi.


Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi: Seyahat ve turizm sektörü tehlikede, acil ve kapsamlı önlemler alınmalı

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC),sektörde dünya çapında 50 milyon istihdamın tehlikede olduğunu belirterek hükümetlerin bu konuda acil ve kapsamlı önlemler almasını talep etti.

WTTC Başkanı Gloria Guevara, seyahat ve turizm sektörünün dünya çapında 320 milyon kişiyi istihdam ettiğini ve milli gelirdeki payının yüzde 10,4 olduğunu ifade etti ve hükümetlerden taleplerini dile getiren bir açık mektup yayımladı.

“Sektörde ciddi ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya olan milyonlarca işçinin gelirini korumak için mali yardım yapılması ihtiyacını vurgulayan” Guevara, sektördeki işletmeleri çöküşten kurtarmak için “sınırsız faizsiz kredi” verilmesi gerektiğini kaydetti.

WTTC Twitter hesabında paylaştığı bir mesajda da “Dünyada koronavirüs salgını nedeniyle seyahat ve turizm alanında milyonlarca istihdam tehlikede” diye yazdı.

Altun: OHAL ilan edileceği, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı söylentileri gerçeği yansıtmıyor

Bakan Koca: Koronavirüs mücadelesinde ilk hastamızı kaybettik

OHAL ilan edileceği, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı, seyahat kısıtlaması getirileceği söylentileri gerçeği yansıtmıyor. Cumhurbaşkanımız liderliğindeki bu mücadelede vatandaşlarımızın sağlığı ve güvenliğinin yanında özgürlüklerini de koruma sorumluluğumuz var.

Fahrettin Altun
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı


 

  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here