Türkiye’nin siyasi tarihinde görülmeyen bir şekilde bir partinin genel başkanı, diğerine açık bir şekilde desteğini sundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemesinin ardında kulislerde MHP liderinin ‘hızlı pozisyon değiştiren birisi olduğu’ ifade edilirken, bu durumdan kimin kazançlı çıkacağına ilişkin trıtşmalra başladı.

Bahçeli’nin desteğinin ardından AK Parti kulisleri de hareketlendi. Devlet Bahçeli’nin, Cumhurbaşkanı adayı çıkarmama ve Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme açıklamasını beklenenden önce yapmasının, birden fazla nedeni olduğu konuşuluyor.

TEMKİNLİ YAKLAŞANLAR VAR

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, parti içerisinde Bahçeli’nin açıklamasına olumlu bakanların yanı sıra temkinli yaklaşanlar da bulunuyor. AK Parti kulislerinde, MHP liderinin, bu hamleyle, kendi partisine yönelik hedefleri olduğu değerlendiriliyor. Bahçeli’nin MHP’de çözülmenin önüne geçebileceği, partinin iktidarla ittifakının tabandaki kaymayı önleyeceği konuşuluyor.

‘ATAMA, TAYİN TALEPLERİ’

AK Parti ve MHP’nin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan ve Anayasa referandumuyla süren işbirliğinin, MHP tabanının iktidara yönelik taleplerini arttırdığı, atama, tayin, ihale gibi konularda isteklerinin olduğu belirtiliyor. Ancak Bahçeli söz konusu desteği açıklarken böyle bir isteğin ‘ahlaksızlık’ olacağını söylemişti.

İNİSİYATİF ALABİLİR

MHP’nin başkanlık sistemini içeren anayasa referandumu öncesindeki gibi Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik desteğini erken açıklamasının, bu süreçte uyum çalışmalarında inisiyatif alma amacı taşıdığı da değerlendiriliyor. MHP’nin bu süreçte, talep ve isteklerinin yasal düzenlemelere girmesini sağlayacağı, özellikle seçim ittifakı konusunda, partinin isteklerinin gerçekleştirileceği belirtiliyor.

HEM BARAJ HEM HAZİNE KAZANCI

MHP, seçim ittifakının partilerin tüzel kişiliklerini koruyarak, bir çatı altında yapılmasını ve seçimlerden sonra iki ayrı yapı olarak siyasi hayata devam etmesini istiyor. Böylece hem baraj hem de Hazine yardımı gibi konularda geçmişteki örtülü ittifaklardan farklı olarak kazançlı çıkmayı planlıyor.

ÇEKİNCE: KÜRTLERLE BAĞLAR KOPAR

Ancak AK Parti içinde MHP’nin desteğine temkinli yaklaşanlar da var. ‘MHP Genel Başkanı’nın, Türk siyasetinin kritik dönemlerinde aldığı kararlarla hızlı pozisyon değiştirdiği ve bundan kimin yararlı çıktığına bakılması gerektiği’, konuşulan çekincelerden biri.

Bu iş birliğinin Kürtlerle olan bağı tamamen koparacağını düşünenler de bulunuyor.

Kulislerde, Bahçeli’nin son açıklamalarının, tabanın çözülmesini önleyemeyeceği görüşleri de dile getiriliyor. MHP tabanının, ‘AK Parti’nin her ihtiyaç duyduğunda farklı kesimlerden partner edinmesi nedeniyle iktidara güvenmediği’ yorumları yapılıyor.

Bahçeli’nin çığlığını iyi okumak lazım

Hürriyet yazarı Murat Yetkin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin AK Parti ile ittifak çağrısını ‘çığlık’ olarak niteledi ve bu çığlığın iyi okunması gerektiğini söyledi. “Bu kadar destek ve fedakârlıktan sonra Bahçeli, Erdoğan’dan çok şey mi istiyor?” diye soran Yetkin, MHP’nin ‘kan kaybettiğini’ de belirtti.

Erdoğan, Bahçeli’nin yıllarca direndikten sonra İYİ Parti sonrasında talep etmeye başladığı yüzde 10 barajını düşürmeye razı olsa, yine sorun kalmayacak MHP bakımından. Ama o zaman da HDP sorunu çıkacak, belki Saadet sorunu çıkacak; Erdoğan yeni sorun istemiyor.

Geriye Bahçeli dâhil MHP’lilerin 1993’te yapıldığı üzere, AK Parti listesinden seçime girip, tıpkı zamanında DEP’lilerin SHP’ ile yaptığı gibi milletvekili seçilip sonra MHP olarak ayrılma formülü kalıyor. Üstelik AK Parti’nin de buna açık bir itirazı görünmüyor.

Ama bu durumda MHP’nin aldığı oy belli olmayacak. Bunun ne önemi var diyecek olursanız, dün Bahçeli’nin basın toplantısında söylediklerini bir daha değerlendirmenizi öneririm. Hazine yardımı yalnızca seçime girip yüzde 7 almış siyasi partilere veriliyor. Başkaları gibi yapıp “dükkânı çevirmek” gibi bir deyim kullanmayalım ama partiyi ayakta tutmak için önemi var Türkiye koşullarında.

O nedenle Bahçeli’nin dünkü çığlığını iyi okumak lazım. İşin seçmen iradesi, Bahçeli’nin 2015’te Erdoğan’ı başkan yaptırmamak üzere oy istemesini filan hesaba katmadan soruyorum: Bu kadar destek ve fedakârlıktan sonra Bahçeli, Erdoğan’dan çok şey mi istiyor?

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal Arşiv |  Akademi Portal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güvenlik *