Avustralya Rekabet-Tüketici Komisyonu, çatlamış ekranların üçüncü taraf teknisyenlerce tamir edilen cihazlarda çalışmasını durdurduğu iddiasıyla Apple şirketine dava açtı.

DÜZELTİLEMEZ UYARISI

2014 ile 2016 yılları arasında cihazlarını yetkili servis noktaları dışında tamir ettiren Apple müşterilerinin, cihazlarını bilgisayara bağlayıp güncelledikten sonra ‘düzeltilemez’ uyarısıyla karşılaştıkları ifade ediliyor. iddianameye göre cihazlar, bu noktadan sonra bir daha çalışmıyor.

Müşteri şikayetlerine cevap veren teknoloji devi, “Apple’ın buna (bedava) bir çözüm bulması mecburiyeti yoktur” dediği ileri sürüldü.

‘ŞİRKET DESTEK VERMEKLE YÜKÜMLÜDÜR’

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu, müşteriler cihazlarını üçüncü taraf teknisyenlerce tamir ettirmiş olmaları durumunda dahi şirketin onlara destek vermekle yükümlü olduğu gerekçesiyle dava açtı. Komisyon, üçüncü tarafların çoğunlukla yetkili servislerden daha ucuza hizmet sağladığını da belirtti.

KİŞİ BAŞINA 829 BİN DOLAR TAZMİNAT TALEBİ VAR

Apple, geçen yıl benzer bir nedenle, ‘hata 53’ adı verilen sorun sonucunda yine eleştiri oklarının hedefindeydi. Üçüncü taraflarca tamir edilmiş iPhone 6 ve 6 Plus cihazları, iOS 9’a güncellendiğinde kullanılamaz hale geliyordu. Sadece bu iki modelde görülen sorun, ilk olarak 2015’te ortaya çıkmıştı. Wall Street Journal’a göre, ihlal başına 829.000 dolar isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ARŞİV HABER
11.03.2017

Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti listesinden çıkardı

Apple Avustralya'lı kullanıcıların cihazlarını bilerek bozdu mu?

Bilişim şirketi Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti listesinden çıkardı. Yurtdışından satın alınan Apple ürünleri artık Türkiye’de garanti kapsamında değil.

 Apple Türkiye temsilcisi, “Uluslararası garanti artık Türkiye’de geçerli değil. Bu konuda Apple önümüzdeki günlerde resmi açıklama yapacak ancak kullanıcıların mağdur olmaması için telefonda bu şekilde bilgi veriyoruz” dedi.

KARARIN UYGULAMA TARİHİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Uluslararası garantinin hangi tarihten itibaren geçersiz sayıldığı sorulduğunda aynı temsilci, “Bu konuda detaylar henüz belli değil ama bugün itibariyle uluslararası garantinin geçerli olmadığını söyleyebilirim” ifadesini kullandı.

CİHAZI ARIZALANAN, TAMİR İÇİN PARA ÖDEYECEK

Bugüne kadar yurtdışından iPhone veya iPad aldığınızda, global garanti sayesinde belli bir süre ürünleri Türkiye’de garanti kapsamında onarım veya değişim yapılabiliyordu. Bundan böyle yurtdışından cihaz alan kullanıcıların, cihazlarına bir şey olduğunda mutlaka para ödeyerek tamir veya değişim yaptırması gerekecek.

Bir diğer alternatif, Apple’ın uluslararası garantisinin geçerli olduğu bir ülkeye giderek bu işlemleri garanti kapsamında bu ülkede yaptırmak.

YURTDIŞINDA DEĞİŞTİRİLEN CİHAZLAR BTK’DA KAYDEDİLMELİ

Ayrıca eğer bir iPhone veya iPad ülkemizden satın alınmış ancak daha sonra yurtdışında Apple tarafından değiştirildiyse, yeni cihazın garantisinin devam etmesi için mutlaka BTK kaydının yapılmış olması gerekecek.

Teknoloji dergisi shiftdelete.net, bu kararın cihazların Türkiye’den alınmasını sağlamak amacıyla düşünülmüş bir uygulama olduğunu ifade etti.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here