Antalya Valiliği, İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu’nca alınan yeni bir kararla 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma sürecinde il genelinde tekel büfelerinin kapalı tutulması ve market, bakkal, büfe gibi yerlerde de alkol ürünü satılmaması kararı verildiğini duyurdu.

Söz konusu kararlara uyulmaması halinde ise 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince 3 bin 150 TL idari para cezası ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacağı açıklandı. Ayıca 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ‘… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır’ hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler için adli makamlara bildirilecek. İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanacağı da bildirildi.

İçişleri Bakanı, Kütahya Valiliği’nin açıklamasını paylaştı: “Alkol satışı kısıtlaması 81 ilde devam etmektedir”

Türkiye genelinde tam kapanmayla birlikte başlayan alkol yasağına dair tartışmalar devam ederken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kütahya Valiliği’nin “kısıtlama günlerinde marketlerde alkol satışı kısıtlaması tüm 81 ilde olduğu gibi ilimizde de uygulanmaya devam etmektedir” açıklamasını sosyal medya hesabından paylaştı.

Valilikten yapılan açıklamada, 17 Mayıs’a dek devam edecek olan sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı hatırlatılarak “Bu kapsamda İl Hıfzısıhha Kurulu’nun 08.12.2020 tarihinde almış olduğu karar uyarınca bu tarihten itibaren kısıtlama günlerinde marketlerde alkol satışı kısıtlaması tüm 81 ilde olduğu gibi ilimizde de uygulanmaya devam etmektedir” denildi.

“… Tekel büfelerinin faaliyetleri de İçişleri Bakanlığı tarafından belirtilen istisna kapsamında olmadığından yine 81 ilde olduğu gibi İl Hıfzıssıhha Kurulumuzun almış olduğu karar gereğince kısıtlama sürecince sınırlandırılmıştır.

“Belirtilen sınırlandırmalara aykırı hareket edenler hakkında umumi hıfzıssıhha kanunun ilgili maddelerince adli ve idari işlemler uygulanacak.”

Alkol yasağı: Marketler içki satışına devam ediyor, yetkililer ise yasağın sürdüğünü söylüyor

Antalya'da tekel büfeleri kapatıldı, alkol satışı yasaklandı

Türkiye genelinde dün tam kapanmayla birlikte başlayan alkol yasağına dair tartışmalar devam ediyor.

Tekel büfeleri ve zincir marketler, resmen yasaklanmadığı için içki satışına devam ettiklerini söylerken yetkililer ise yasağın sürdüğünü belirtiyor.

Konuyla ilgili bir tweet paylaşan Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, yasağın pratikte kalktığını söyledi:

https://twitter.com/AybasOzgur/status/1388050165223890944?s=20

Bunun ardından bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı ise “Kısıtlamalarla ilgili açıklamalarımız; resmi olarak Bakanlığımızca, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları, Valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/TC_icisleri/status/1388073357803929600?s=20

İngiliz basını BBC’nin edindiği bilgiye göre İçişleri Bakanlığı’nın bu açıklaması, sokağa çıkma yasağı süresince alkollü içki satışı yasağı uygulamasını kastederek hazırlandı.

Üst düzey bir yetkili alkol yasağının hala devam ettiği söyleyerek, dayanağının Valilikler ve İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları olduğunu belirtti.

O Yetkili “Alkol yasağı kararları, Valilikler ve İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alındı. Yasak devam ediyor. Son açıklama da buna istinaden hazırlandı” dedi.

Marketler ve tekel büfeler, alkol satışına devam ediyor

Bugün itibariyle sosyal medyada Türkiye’nin çeşitli şehirlerde tekel bayii ve marketlerin alkollü içki satışına devam ettiği haberleri yayılmaya başladı.

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, bugün sosyal medya paylaşımında, “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” dedi.

BBC Türkçe’ye konuşan Aybaş, marketlerin ve tekellerin ‘fiili alkol satışı yasağını’ kabul etmediğini belirtiyor:

“Zaten genelgede yasak yoktu. Dün akşam da TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in, ‘Böyle bir yasak yok, bizi bağlamıyor ve satışlara devam edeceğiz’ demesi üzerine bugün marketler satışlarına devam etmeye başladı.”

“Tekel bayilerde de şu anda satış yapılıyor ancak tekellere karşı da bir yandan baskı sürüyor. Bir yandan bununla uğraşıyoruz biz satışlarımıza devam ediyoruz.”

Hukukçular: Yasal dayanağı yok

Hukukçular, Kasım ayından bu yana sokağa çıkma yasağı süresince devam eden fiili alkol satışı yasağının herhangi bir yasal dayanağı olmadığını söylüyor.

İngiliz basını BBC’ye konuşan Ankara Barosu Toplumsal Olaylar ve Toplumsal Davalar Merkezi Başkanı Avukat Doğan Erkan ise hukuki dayanağı olmayan bu uygulamanın ‘kanunsuz emir’ niteliğini taşıdığını değerlendiriyor.

Avukat Erkan, “Baro olarak edindiğimiz bilgiye göre Valilik, süpermarketlere Rekabet Kanunu’na dayanarak diyormuş ki ‘tekel bayilerini kapattık, rekabet ihlali olmasın, siz de alkol satmayın’. Bunu söylemenin kendisi suçtur, hukuk dışıdır, tam kanunsuz emirdir” diyor.

BBC Türkçe’ye konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi yetkilileri, sokağa çıkma yasağı sürecinde içki satışına yasak getirilmesini ise “aile içi şiddeti artıracak olması” ve “alkol alınması halinde sosyal mesafeye dikkat edilmeyeceği” gerekçesiyle savunuyorlar.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here