Anasayfa / Haberler / Anadolu ajansından, Abdullah Gül’e Ambargomu var?
HATIRLARSANIZ : Abdullah Gül'ü aklayan savcı da sürgün edilmişti

Anadolu ajansından, Abdullah Gül’e Ambargomu var?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Fethullah Gülen’i ziyarete gitmesinden Gül’ün de haberi olduğu söylenimini doğrulamaması sonrası devletin haber kanalı Anadolu Ajansı’nın, ‘devlet protokolünü izleme’ ilkesiyle eski cumhurbaşkanlarını takip etme geleneğini bir kenara bırakarak Abdullah Gül’ü takip etmeyi bıraktığı iddia edildi.

 

Geleneksel olarak eski cumhurbaşkanlarını da ‘devlet protokolünü izleme’ açısından takip etme geleneğine sahip olan devletin kanalı Anadolu Ajansı, Gül’ü takip etmeme kararı mı aldı? 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki Fethullah Gülen görüşmesiyle ilgili söz düellosunun ardından Anadolu Ajansı’na (AA) “Gül’ü takip etmeyin” talimatı verildiği öğrenildi. Devletin ajansı, bu talimat üzerine Gül’ün programlarını takip etmemeye başladı.

İLK AMBARGO 1 MAYIS AA’nın Gül’e ilk ambargosu 1 Mayıs Cuma günü Azerbaycan’dan dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda Başbakan Davutoğlu’nu yalanlayan bir açıklamasının sansürlenmesiyle başladı. Gül’ün dönüşünü AA ve DHA takip etti. AA O KISIMLARI ALMADI Gül, “Başbakan Davutoğlu’nun 2013 yılındaki Fethullah Gülen ziyaretine sizin izniniz ve görüşünüzü alarak gittiğini söyledi. Buna ilişkin neler söyleyebilirsiniz?” sorusu üzerine, “Benimle ilgili kısmında bir yanlışlık var.

Ben sonradan öğrenmiştim” cevabı verdi. DHA, Gül’ün yanıtını haberleştirirken, AA’nın haberinde soru-cevap bölümü dolayısıyla Davutoğlu’nu yalanladığı bölüm yer almadı. Bu durum, AA’nın “11.Cumhurbaşkanı Gül’e sansür uygulaması” olarak yorumlanmıştı.

AA Gül’ün o sözlerini sansürlese de Davutoğlu, tartışmayı sürdürmüş ve “Zihnim berrak, bilgilendirdim” demişti. Bu açıklamaya Gül cevabını Habertürk yazarı Fehmi Koru üzerinden verdi. Gül “Benim de zihnim berrak; ayrıca konu hakkında önceden haberdar edilmediğim için öğrendiğimde duyduğum ve etrafımla da paylaştığım rahatsızlık yüzünden de unutmam mümkün değil” dedi. Fehmi Koru üzerinden verdiği cevap 6 Mayıs günü yayınlandığında Gül’ün Beşiktaş Stadı’ndaki inşaatı inceleme programı gündemdeydi. Gül, stada geldiğinde basın ordusu tarafından karşılandı, mikrofonlar tutuldu ve Gül, kendisi açısından son sözü söylemiş olduğu yaklaşmıyla “Kapandı o iş” dedi.

HABER VERİLDİ AMA GELMEDİLER Beşiktaş taraftarlığıyla tanınan Gül’ün, stad incelemesi yapacağı ve Beşiktaş Spor Kulübü yöneticileriyle buluşacağı bilgisi, önceden İstanbul’daki basın kuruluşlarına duyurulmuştu. Ancak Gül, stadda iken “kamu haberciliği” yapmakla sorumlu yayın kuruluşu Anadolu Ajansı ekibi olmaması da dikkatli gözlerden kaçmadı. AA, geleneksel olarak eski cumhurbaşkanlarını da ‘devlet protokolünü izleme’ açısından takip etme geleneğine sahiptir. Örneğin 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Kuleli Ofisi’nden ya da Güniz Sokak’taki ekibinden program bilgisi geldiğinde, o program AA tarafından izlenir, haberleştirilir. Ama AA bu geleneğini 6 Mayıs günü bilgi verilmiş olmasına rağmen Gül’ü izlememeyerek bozdu.

GÜL’Ü TAKİP ETMEYİN TALİMATI MI GELDİ? Nokta’nın edindiği bilgiye göre, AA’nın bu geleneği bozmasının nedeni Ankara’dan geldiği belirtilen bir talimat. AA İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne Ankara’dan ‘Sayın Gül’ü izlemeyin’ denildiği belirtiliyor. Ancak talimat, AA içerisinde mi kararlaştırıldı yoksa doğrudan AA’nın bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın dolayısıyla iktidarın kendisinden mi geldi tam bilinmiyor. AA’nın Abdulllah Gül’e ambargosu 8 Mayıs Cuma günü de sürdü. Gül, cuma namazı için İstanbul’da Çavuşbaşı Merkez Camii’ne gitti. Gül’ün 28 Ağustos 2014’te görevini devredip İstanbul’a taşındığı günden bu yana Cuma namazı programlarını her zaman izleyen AA ekibi, bu sefer ortalarda gözükmedi. Yaşananlar, Gül’e özel ambargo konulduğu iddiasını güçlendirdi.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *