Almanya’da Pazartesi günü imzalanan koalisyon anlaşması Türkiye ile AB müzakerelerinde yeni fasıl açılmamasını öngörüyor…

“Avrupa için yeni bir uyanış, Almanya için yeni bir dinamik, ülkemiz için yeni bir birliktelik” başlığını taşıyan 177 sayfalık koalisyon anlaşması Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından Pazartesi günü Berlin’de imzalandı. Peki anlaşmadaki kilit noktalar neler?

Mülteciler ve aile birleşimi: CDU, CSU ve SPD arasındaki önceki büyük koalisyon, geçici koruma statüsündeki mültecilerin aile birleşimi hakkını askıya almıştı. Yeni koalisyon anlaşmasına göreyse bu sayı, ayda bin kişiyle sınırlandırılacak. Öte yandan kabul edilecek toplam sığınmacı sayısına da yılda 180 ila 220 bin sınırı getiriliyor.

Avrupa: Anlaşmada partiler, Avrupa Birliği’nde reform sürecinin önemini vurguluyor ve Almanya’nın Euro Bölgesi’ni küresel krizlerden koruma noktasında Fransa’yla yakın işbirliği içinde çalışacağını söylüyor. Yeni hükümetin AB bütçesine daha fazla katkıda bulunabileceği belirtiliyor ve “bütçe disiplininin” öneminin altı çiziliyor.

Savunma ve kalkınma işbirliği: Koalisyon anlaşmasında bu iki alanda muğlaklık mevcut. Anlaşma, “uluslararası sorumluluk” alanında ek 2 milyar euroluk harcama ve orta vadede yaklaşık 9 milyar euroluk yatırım öngörüyor. Ancak bu konu, koalisyon ortakları arasında tartışmalı niteliğini koruyor. Kalkınma işbirliği alanındaki yatırımlar, artan savunma harcamalarıyla bağlantılı olacak.

Türkiye: Anlaşmada Türkiye’yle ilgili olarak “AB’nin genişlemesinde süratten önce titizliğe önem verileceğine” vurgu yapılıyor. Türkiye’nin “Almanya’nın önemli bir ortağı” ve “AB’nin komşusu” olarak nitelendirildiği metinde, Almanya’nın Türkiye ile “çok boyutlu ilişkileri”ne dikkat çekilerek “Türkiye’yle iyi ilişkilerin Almanya’nın çıkarına olduğu” vurgulanıyor. Anlaşmada, “Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarının uzun süredir kötüleştiği” kaydedilerek bu nedenle Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinde hiçbir fasılın kapatılmayacağı ve yeni bir fasılın açılmayacağı öngörülüyor. Öte yandan, Türkiye “önkoşulları yerine getirmediği sürece” vize serbestisinin sağlanmayacağı ve Gümrük Birliği’nin genişletilmeyeceği vurgulanıyor.

Suudi Arabistan’la silah ticareti: Koalisyon anlaşması, “Alman hükümetinin Yemen’deki savaşta yer alan ülkelere silah ihracatını onaylamayacağını” öngörüyor.

Üst vergi oranı: Yeni büyük koalisyon, yeni bir vergi artırımı planlamıyor. SPD daha önce yüzde 42’den 45’e çıkarmak için baskı yapıyordu.

Dayanışma vergisi: Doğu ve Batı Almanya’nın 1990’da yeniden birleşmesinin ardından, ülkenin doğusunu desteklemek amacıyla çıkarılan özel bir vergi olan “dayanışma vergisinin” miktarının zamanla düşürülmesi öngörülüyor. Bu vergiyle ilgili tartışma, Almanya’da son yıllarda gündemdeydi.

Sağlık sigortası: Bu çerçevede SPD’nin “yurttaş sigortası” oluşturma planı başarısız oldu. Bu yönde bir sigortanın, hem zorunlu sosyal sigortaya hem de özel sigortaya sahip herkes için temel sağlık standartlarını garanti altına alması öngörülüyordu. Bunun yerine taraflar, işverenler ve çalışanlardan gelen katkılar arasında denge sağlama noktasında uzlaştı.

Konut: Koalisyon ortakları, Almanya’da 2022 yılına kadar 1 buçuk milyon yeni konut inşası hedefinde uzlaştı. Bugünkü istatistiklere göre, bu rakamın yılda yalnızca 280 bin olduğu düşünüldüğünde, bu oldukça iddialı bir hedef.

Glifosat: Tarımda kullanılan bir kimyasal olan glifosat konusunda SPD, müzakerelerde küçük ama önemli bir kazanım elde etti. Taraflar, bu tartışmalı kimyasalın kullanımını yasaklama konusunda uzlaştı. Glifosatın son yıllarda Avrupa çapında yüksek sayıda böcek popülasyonunun ölümüne neden olduğu düşünülüyor.

Almanya’da koalisyon anlaşması imzalandı

Almanya’da Hristiyan Birlik partileri ve SPD, hükümet kurma çalışmalarıyla geçen altı ayın ardından koalisyon anlaşmasını imzaladı. Merkel, koalisyonda çatışma yerine “tartışma kültürü” oluşturma mesajı verdi.

Almanya'da Pazartesi günü imzalanan koalisyon anlaşması içeriği

24 Eylül’deki seçimlerin ardından yaklaşık altı ay boyunca hükümetsiz kalan Almanya’da Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), üzerinde uzlaştıkları koalisyon anlaşmasını Pazartesi günü Berlin’de imzaladı.

“Avrupa için yeni bir uyanış, Almanya için yeni bir dinamik, ülkemiz için yeni bir birliktelik” başlıklı 177 sayfalık koalisyon anlaşması, Alman meclisinde kurulan özel sahnede imzalandı. Anlaşmayı Başbakan ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri Angela Merkel, yalnızca Bavyera’da faaliyet gösteren Hristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) lideri Horst Seehofer ve SPD’nin genel başkanlığını vekaleten yürüten Olaf Scholz’un yanı sıra genel sekreterler Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU), Lars Klingbeil (SPD), Andreas Scheuer (CSU) ve meclis grubu başkanları Volker Kauder (CDU), Andrea Nahles (SPD) ve CSU eyalet grubu başkanı Alexander Dobrindt (CSU) imzaladı.

“Bu iyi bir hükümet olacak”

Merkel, Scholz ve Seehofer anlaşmanın imzalanmasının öncesinde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantının başında Angela Merkel, koalisyon ortaklarıyla “refah vaadini yenilemek istediklerini” söyleyerek “Herkes refaha kavuşmalı” dedi.

Müstakbel Maliye Bakanı Olaf Scholz, yeni büyük koalisyonun “temel hedefinin AB’nin kalkınmasının sürmesi” olduğunu söyledi. Scholz, kaydedilen ekonomik büyümeye rağmen “iyi istihdamın gelecekte de” mevcut olmasının kilit önem taşıdığını belirtti. Scholz, “Bu iyi bir hükümet olacak” şeklinde konuştu.

Yeni kabinede İçişleri Bakanlığı görevini üstlenecek olan CSU lideri Seehofer ise, kurulacak yeni büyük koalisyonun “küçük insanlar için bir koalisyon” olduğunu ve “orta sınıfın” yararına olduğunu söyledi. Seehofer, “toplumsal boyutu bu derece gündemine alan başka bir koalisyon anlaşması anımsayamadığını” belirtti.

Üç lider, yeni koalisyonun yeni yasama dönemi boyunca ayakta kalacağına inandıklarını söyledi. Bu çerçevede Başbakan Merkel, işbirliği sürecinde anlaşmazlık ve çatışma yerine “iyi bir tartışma kültürü” yaratmak istediğini söyledi.

Merkel’den Türkiye açıklaması

Başbakan Merkel, düzenledikleri basın toplantısında Türkiye ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Şu an için Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesi için bir neden görmediğini belirten Merkel, AB yetkilileri ile Türk hükümeti arasında yapılması planlanan görüşmeleri ise memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Merkel, ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyuma getirdiği cezai gümrük vergileriyle gündeme gelen “ticaret savaşı” tehlikesine ilişkin olarak da, “olası bir misillemeden önce diyaloğu” tercih edeceklerini söyledi.

Muhalefetten eleştiri

Yeşiller partisi Eş Başkanı Annalena Baerbock, koalisyon anlaşmasının çevre korumayla ilgili kısmında iyileştirmeye gidilmesi çağrısında bulundu. Metinde iklim korumaya değinilmediği eleştirisinde bulunan Baerbock, “Bu boşluğun kapatılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hür Demokrat Parti (FDP) lideri Christian Lindner, koalisyon anlaşmasının “çoktan eskidiğini” söyledi. Anlaşmanın ABD ile Avrupa arasındaki “ticaret savaşı” gibi önemli konulara değinmediği eleştirisinde bulunan Lindner, metnin aynı zamanda orta sınıfı ihmal ettiğini ve yalnızca aşırı zengin ve yoksullara yoğunlaştığını kaydetti. Lindner, bu çerçevede partisinin “orta sınıfın muhalefeti” olacağını söyledi.

24 Eylül’deki seçimlerde aldığı yüzde 12,6’lık oy oranıyla ilk kez meclise giren sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi Eş Başkanı Alexander Gauland ise, yeni hükümetin göç politikasını eleştirdi. Kabul edilecek mülteci ve göçmen sayısıyla ilgili “üst sınır getirilmediğini ve hukuksuzluğun sürdüğünü” söyleyen Gauland, CSU lideri Seehofer’in bu konuda verdiği sözleri tutmadığını söyledi.

Sol Parti Eş Başkanı Katja Kipping de büyük koalisyonun “kurulması kesinleştikten sonra gerçek yüzünü gösterdiğini” söyledi. Kipping, Hristiyan Birlik partileri ve SPD’nin “yoksul alt sınıfları ezdiğini” savundu.

Almanya tarihinde hükümet kurmak hiç bu kadar uzun sürmemişti. Sonucu kısa süre önce açıklanan parti içi oylamada SPD üyeleri, yüzde 66’lık oy oranıyla koalisyon anlaşmasının imzalanmasının önünü açmıştı. Angela Merkel’in, Çarşamba günü Federal Meclis’te yapılacak oylamanın ardından dördüncü kez başbakanlığa seçilmesi bekleniyor.

 

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here