Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Akdeniz’deki enerji arama çalışmaları nedeniyle Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimin daha da artmasını engellemek istediklerini söyledi.

Merkel, bugün düzenlediği yaz dönemi basın toplantısında, tüm AB üyelerinin Yunanistan’ın destekleme yükümlülüğü bulunduğunu da ifade etti.

Merkel, Doğu Akdeniz’de kıtasahanlığı ve karasularıyla ilgili yaşanan uyuşmazlığın tüm tarafların birlikte çalışarak çözüme kavuşturulabileceğini de sözlerine ekledi.

 

 


Milli Savunma Bakanlığı: Yunanistan’ın 6 adet F-16 uçağını uzaklaştırdık

Milli Savunma Bakanlığı, Yunanistan’ın F-16’larını bölgeden uzaklaştırdıklarını attıkları tweetle duyurdu.

Mesajda, “27 Ağustos 2020 tarihinde Girit Adası’ndan kalkarak GKRY’ye doğru giden ve Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan Yunanistan’a ait 6 adet F-16 uçağı, Hava Kuvvetlerimize ait F-16 uçakları tarafından önleme yapılarak bölgeden uzaklaştırılmıştır” dendi ve görüntüler paylaşıldı.

 


Emmanuel Macron: Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de kırmızı çizgileri gösterdik

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemeli

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gazetecilere açıklamasında Türkiye ile Doğu Akdeniz üzerinden yaşanan gerilime de değindi.

Macron, Fransa’nın yaz aylarında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine karşı ‘sert bir duruş sergilediğini ve kırmızı çizgileri çizdiğini’ söyledi. Macron, Ankara “Kelimelere değil eylemlere saygı gösteriyor” dedi.

Macron’un açıklamaları şöyle:

Mesele Akdeniz’in egemenliğine geldiğinde, fiiliyatta ve sözlerimde tutarlı olmalıyım. Size, Türklerin yalnızca bunu dikkate alıp buna saygı duyduğunu söyleyebilirim. Eğer söyledikleriniz sözde kalır ve harekete geçmezseniz… Fransa’nın bu yaz yaptığı önemliydi. Bu kırmızı çizgi politikasıdır. Suriye’de de bunu yaptım.

Cumhurbaşkanı Macron, Suriye’de kimyasal silah bulunduğu iddiaları üzerine bahsi geçen şüpheli alanları havadan vurmuştu.

Fransa, İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs ile Doğu Akdeniz’de ortak tatbikat düzenledi.

“Orantılıydı. Bir donanma göndermedik. Münhasır ekonomik bölgelere veya AB üyesi iki ülkenin egemenliğine saldıran bir ülke… Türkiye’nin son yıllardaki stratejisini bir NATO müttefikinin stratejisi olarak görmüyorum.”

 
 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile Doğu Akdeniz’i görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin ele alındığı görüşmede Erdoğan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de bütün ülkelerin kazanacağı adil bir çözüm ve sağlıklı bir diyalog ortamından yana olduğunu vurguladı.

Açıklamaya göre Erdoğan ayrıca “uluslararası hukuku yok sayan ve bölgesel barışa zarar veren tek taraflı adımlara karşı NATO’nun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini” ifade etti.

 
 


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: AB’nin ülkemizin hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi haddine değil

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Avrupa Birliği’nin (AB) ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir. AB, Doğu Akdeniz’de çözüm arzu ediyorsa tarafsız davranmalı ve dürüst bir arabulucu olmalıdır” dedi.

Sözcü Aksoy, AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından yapılan basın açıklaması hakkındaki soruya, yazılı cevap verdi.

Aksoy, “Doğu Akdeniz’de gerginliğin müsebbibinin, maksimalist ve uluslararası hukuka aykırı eylem ve talepleriyle Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olduğunu” belirtti.

Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarını yok saymaya çalışan bu ikiliye, AB’nin birlik dayanışması bahanesiyle koşulsuz destek vermesi, gerginliği daha da tırmandırmaktadır. AB’nin ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir. Zira, AB Adalet Divanı’nın da teyit ettiği üzere AB’nin bu konuda bir yetkisi yoktur. Bu talep AB’nin hem kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır.

Yunanistan bir takımada devleti değildir. Meis başta olmak üzere, Anadolu’ya yakın Yunan Adaları’nın kıta sahanlığına sahip olmaları uluslararası hukuka ve içtihata aykırıdır. Türkiye her zaman diyalog ve diplomasiye vurgu yaparken, AB’nin yaptırım diline başvurması mevcut sorunların çözümüne yardımcı olmadığı gibi, ülkemizin kararlılığını daha da artırmaktadır. Türkiye, karşısında kurulan tüm hukuksuz ittifaklara rağmen, kendisinin ve Kıbrıs Türkleri’nin çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. Meseleye samimiyetle bir çözüm bulunması isteniyorsa, Yunanistan ve GKRY’nin bu durumun artık sürdürülemez olduğunu görmesi ve arkalarındakilerin yanlış hesaplarıyla hareket etmemeleri gerektiğini anlamaları lazımdır. Sonuç olarak, AB Doğu Akdeniz’de çözüm arzu ediyorsa tarafsız davranmalı ve dürüst bir arabulucu olmalıdır.”
Almanya Başbakanı Angela Merkel: Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemeli

 
 


AB Dış Politika Temsilcisi Borrell, Türkiye’nin ‘saldırgan eylemlerini’ sürdürmesi halinde yaptırım uygulanabileceğini açıkladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemeli

AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki “saldırgan eylemlerini” sürdürmesi halinde yaptırım uygulayabileceklerini söyledi.

AB dışişleri bakanları toplantısının ardından bir açıklama yapan Borrell, Türkiye ile ilgili olarak “ilerleme kaydedilmesi halinde kısıtlayıcı bir dizi yeni önlemler listesi hazırlanabileceğini” söyledi.

Borrell, gerilim sürmesi halinde yaptırım konusunun 24 Eylül’de Brüksel’de yapılacak olan liderler zirvesinde ele alınabileceğini de sözlerine ekledi.

Borrell, Türkiye konusunda AB üyesi ülkelerde giderek artan bir rahatsızlık olduğunu ifade ederek, Ankara’ya tek taraflı eylemlerden çekinme çağrısı yaptı.

 
 


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiliz mevkidaşı ile telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz ve Libya konularını ele aldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemeli

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile telefonda görüştü.

Bakan Akar’ın İngiliz mevkidaşı ile görüşmesinde, Doğu Akdeniz ve Libya başta olmak üzere ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

 
 


Yunanistan’dan karşı NAVTEX: Türkiye’nin yayınladığı seyir duyurusuna itibar etmeyin

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemeli

Kathimerini gazetesi, Yunanistan’ın Girit adasında bulunan Iraklio istasyonunun Türkiye’nin dün yayımladığı seyir duyurusuna (NAVTEX) karşı bir NAVTEX yayımladığını bildirdi.

Haberde, Yunanistan tarafından yayımlanan karşı NAVTEX’te “yetki sahibi olmayan bir istasyon” tarafından “Yunan kıta sahanlığıyla örtüşen bir bölgede yetkisiz ve yasa dışı faaliyetlere ilişkin” bir seyir duyurusu yayımladığının belirtildiği ifade edildi.

Yunanistan’ın NAVTEX‘inde tüm denizcilerden Türkiye’nin yayımladığı uyarı notunu itibar etmemeleri ve söz konusu bölgeyle ilgili NAVTEX yayımlama yetkisinin Iraklio istasyonuna ait olduğu belirtildi.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı, dün yayımladığı seyir duyurusunda Girit adası açıklarında sismik çalışma yapan Oruç Reis’in görevi 1 Eylül’e kadar uzatılmış ve bu bölgede NAVTEX yayınlama yetkisinin Antalya İstasyonu’nda olduğu ifade edilmişti.

 

 
 


Türkiye’nin kaç sondaj ve sismik araştırma gemisi var, nerelerde arama yapıyorlar?

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih araştırma gemisinin Karadeniz’de doğal gaz keşfettiğini duyurduğu açıklamasında Türkiye’nin üç sondaj ve iki sismik araştırma gemisinin tamamen Türkiye’ye ait ekipman ve personel ile çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

Bu gemiler sırasıyla Fatih sondaj gemisi, Yavuz sondaj gemisi, Kanuni sondaj gemisi ile Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi ile Oruç Reis sismik araştırma gemisi.

Fatih sondaj gemisi:

Fatih sondaj gemisi Türkiye’nin ilk sondaj gemisi oldu. Gemi 2017 yılında devlete ait Türkiye Petrolleri Anonim Ortalığı’nın (TPAO) envanterine girdi.

Gerekli bakımları yapılan Fatih sondaj gemisi, Basınç Kontrollü Sondaj (Managed Pressure Drilling – MPD) sistemi ile donatıldıktan sonra 29 Ekim 2018’de Alanya-1 derin deniz kuyusu sondajına başladı.

Gemi daha sonra ikinci sondaj için Doğu Akdeniz’de Finike-1 alanına geçti.

2011’de Güney Kore’de inşa edilen gemi 229 metre uzunluğunda ve denizlerde 12 bin 120 metre derinlikte sondaj yapabilme özelliğine sahip. Karadeniz’deki yeni doğalgaz keşfi de Fatih sondaj gemisiyle yapıldı.

Gemi, 20 Temmuz 2020’den bu yana Zonguldak’ın yaklaşık 170 kilometre açıklarında Tuna-1 araştırma kuyusunda çalışmalarını yürütüyordu.

Yapılan çalışmalar sonucunda 2100 metre derinlikte 320 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi keşfedildi.

Yavuz sondaj gemisi:
Yavuz sondaj gemisi “Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması amacıyla TPAO tarafından 262,5 milyon ABD doları karşılığında Ekim 2018’de satın alındı.

Gemi, İspanya’nın Algeciras Limanı’ndan kalkıp 22 Şubat 2019’da Marmara Denizi’ne ulaştı. Yenileme ve bakım çalışmalarının tamamlanmasının ardından Yavuz sondaj gemisi Doğu Akdeniz’deki görevine 20 Haziran 2019’da çıktı.

Kanuni sondaj gemisi:

Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi olan Kanuni’nin yapımı 2012’de Güney Kore’de tamamlandı. Yapılan açık artırmayla 2020’de TPAO tarafından 37.5 milyon ABD doları karşılığında satın alındı. Gemi, 11 bin 400 metre derinliğe, 3 bin metre sondaj açabilme kapasitesine sahip. Kanuni altıncı nesil ultra deniz sondaj gemisi olarak da biliniyor. Kanuni sondaj gemisinin bakın, güncelleme ve geliştirme süreci Ağustos 2020’de Mersin’in Silifke ilçesine bağlı İncekum mevkiindeki NATO limanında başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Ağustos’taki konuşmasında “Şu anda bakımda olan Kanuni’nin de yıl sonunda devreye girmesiyle Akdeniz’deki faaliyetlerimize hız vereceğiz” dedi.

Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi:

Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi, 2011 yılında Dubai’de inşa edildi, Türkiye tarafından sismografik araştırmalar ve özellikle petrol ve gaz araştırmalarında kullanılmak üzere 2013 yılında 130 milyon ABD doları karşılığında satın alındı. Gemi araştırmalarına Karadeniz’de başladı, 2017’de Doğu Akdeniz’de devam etti. Gemi, Kuzey Kıbrıs yönetiminin TPAO’ya ruhsatlandırdığı Gazimağusa ile Lübnan arasındaki sularda 18 Eylül’e kadar petrol ve doğalgaz arama görevinde.

Doğu Akdeniz’deki ihtilaflı parseller

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemeli

Oruç Reis sismik araştırma gemisi:

Oruç Reis, Türkiye’nin yüzde 90 yerli tasarım, işçilik ve entegrasyonu olan bir sismik araştırma gemisi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün sahibi olduğu geminin yapımına 2012’de İstanbul’da başlandı, 2015’te tamamlandı.

Gemi, Nisan 2017’de Akdeniz’de petrol ve hidrokarbon aramakla görevlendirildi. Yunanistan ile yaşanan gerilimde Almanya’nın araya girmesiyle Oruç Reis’in faaliyetleri bir süreliğine ertelenmiş ama Ağustos başında Oruç Reis için denizcilikte uyarı notu olarak bilinen NAVTEX’i yeniden ilan etmiş ve 23 Ağustos’a kadar geçerli olacağını duyurmuştu.

Oruç Reis, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve olinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar üç boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları yürütebiliyor.

TPAO’nun internet sitesindeki bilgilere göre envanterdeki sondaj gemileri son iki yılda Alanya-1, Finike-1, Karpaz-1, Güzelyurt-1 ve Magosa-1 derin deniz kuyularının yanı sıra Kuzey Erdemli-1, Kuzupınarı-1 ve Gümüşyaka-1’da faaliyet gösteriyor.

TPAO, “2020 yılı için 5 derin deniz kuyusunun kazılması planlanmıştır. Tüm bu faaliyetlerdeki amacımız, mavi vatanımızda hidrokarbon keşfi yapmak ve ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmaya katkı sağlamaktır” diyor.

Türkiye’nin enerji görünümü ne durumda?

Türkiye net doğalgaz ve petrol ithalatçısı konumunda bulunuyor. Tüketilen enerjinin yüzde 70’inden fazlası ithal ediliyor.

Yıllık ortalama 40 milyar dolar civarında enerji ithalatı gerçekleştiren Türkiye, ihtiyaç duyduğu doğalgaz ve petrolü Rusya, Azerbaycan, İran’dan doğalgaz boru hatları yoluyla, Cezayir’den ise sıvılaştırılmış doğalgaz olarak tankerlerle temin ediyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemeli

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olması ülke ekonomisinin hızlı büyüdüğü dönemlerde enerji ithalatını ve dolayısıyla cari açığı artırıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervi sayesinde Türkiye’nin artık cari açığı değil, cari fazlayı konuşmaya başlayacağını söyledi.


  

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here