Alman Basını DW Türkçe ile Dünya’dan ve Türkiye’den gelişmeler, haber başlıkları

DW Türkçe Sayfası Sürekli Olarak Gün içersinde sık sık Güncellenmektedir…


Bobs internetin kahramanlarını arıyor (ALMANYA)

Deutsche Welle online aktivizm yarışması Bobs kapsamında internette sivil toplum ve ifade özgürlüğü için çaba gösteren projeleri arıyor. Önerilerinizi bugünden itibaren gönderebilirsiniz.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Deutsche Welle online aktivizm yarışması Bobs’un bu yıl 12’ncisini düzenliyor. İnternet kullanıcıları 14 dilde aday önerilerini 3 Mart’a kadar gönderebilecek.

Bobs’un eski jüri üyelerinden Claire Ulrich, kısa bir süre önce Bobs’un internet sitesinde “İnternette ifade özgürlüğü karmaşık bir Madde 22 durumunda bulunuyor” diye yazmıştı. Ulrich, bir yandan Paris’teki saldırılar sonrası genç insanların internetteki girişimlerinin hiç olmadığı kadar önemli olduğunu yazarken, diğer yandan da dünyanın pek çok bölgesinde online aktivizmin gözetleme ve baskı dolayısıyla ölüm tehlikesiyle bağlantılı olduğunu belirtmişti.

İşte Deustche Welle de tüm bunları göz önünde bulundurarak 12’nci kez internette ifade özgürlüğü ve sivil toplumu güçlendirmeyi hedefleyen girişim ve projeleri arıyor. 4 Şubat’tan 3 Mart’a kadar internet kullanıcıları thebobs.com internet sitesi üzerinden 18 kategori ve 14 dilde internet sitesi ve online girişimleri aday gösterebilecek.

Bağımsız ve uluslararası jüri

Bobs kapsamında jüride her dilden bir uzman bulunuyor. Jüri üyeleri, bağımsız bir şekilde önerileri değerlendirip her dilde adayları belirleyecek.

Türkiye’nin jüri üyesi bu yıl da İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü öğretim üyesi ve Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programının direktörü Erkan Saka. Saka, yeni medya kültürü ve siber antropoloji alanında dersler veriyor.
>> Daha Fazla Oku

 


Türkiye’de ekonomik darboğaz tehlikesi (TÜRKİYE EKONOMİ)

Gazeteci Zülfikar Doğan, Türkiye’de ekonomide peş peşe açıklanan makro verilerdeki hızlı kötüleşmeye işaret ederek ekonomideki olumsuz gelişmelerin başkanlık ve anayasa tartışmalarının gölgesinde kaldığını savunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), dün açıkladığı Ocak 2016 enflasyon verileri, Türkiye ekonomisinin, “yüksek enflasyon” yarasının yeniden depreştiğini ortaya koydu.

Ocak ayında, yüzde 1,82 artarak, yüzde 2’ye yaklaşan Tüketici Fiyat Artışları (TÜFE), yıllık olarak da, 9,58 artışla yüzde 10 sınırına yaklaştı. Ocak’ta enflasyon sepetini oluşturan 427 mal ve hizmet kaleminin 285’inin fiyatı arttı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Yüksek Ekonomi Sorumlusu Abdolreza Abbassian, 2015 yılı sonunda dünyada, et, süt, tahıl başta olmak üzere, gıda fiyatlarının yüzde 19,1 düzeyinde gerilediğini, dünya gıda fiyatlarının dört yıldır üst üste düştüğünü açıkladı. Buna karşılık TÜİK verilerinde, 2014 Ocak ayında yüzde 2,2 olan gıda enflasyonunun, bu yılın Ocak ayında, yüzde 4,28’le, aylık TÜFE’nin üç katına yakın arttığı görülüyor. Gıdadaki yıllık enflasyon ise yüzde 11,69.

AKP’li belediyelerin ekmek ve ulaşım zamları

AKP’li Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri’nin, toplu taşıma, ekmek, su fiyatlarına yaptıkları yüzde 20 ve üzerindeki zamlar, Ocak enflasyonuna henüz yansımış değil. Diğer zamlarla birlikte, bu fiyat artışları da, Şubat ve sonraki ayların enflasyonuna yansıyacak. Hükümetten gelen tepkiler üzerine, Ankara Belediyesi, Halk Ekmek fiyatlarında yaptığı artışın 5 kuruşunu geri aldı.
>> Daha Fazla Oku

 


 

Almanya’da radikal İslamcılara operasyon  (ALMANYA)

Almanya’nın üç eyaletinde bu sabaha karşı polis radikal İslamcılara yönelik operasyonlar düzenlendi. IŞİD’in saldırı hazırlığında olduğu istihbaratı üzerine düzenlenen operasyonlarda iki kişi gözaltına alındı.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Polis Kuzey Ren Vestfalya, Aşağı Saksonya ve Berlin Eyaletleri’nde eş zamanlı olarak çok sayıda ev, işyeri ve mülteci yurduna operasyon düzenledi. Berlin Emniyet Teşkilatı’nın koordine ettiği operasyonların, saldırı hazırlığında olan radikal IŞİD örgütü üye ve sempatizanlarına yönelik olduğu belirtildi.

Berlin’de Federal Savcılık ve Eyalet Emniyet Teşkilatı’nın verdiği bilgiye göre dört daire ile iki işyeri arandı. Hannover ve Attendorn’da ise eş zamanlı olarak mülteci yurtlarında arama yapıldı. Polisin özellikle cihadçı çevrelerde tanınan dört kişiyi aradığı belirtildi. Söz konusu dört kişiden üçü hakkında tutuklama kararı olduğu kaydedildi. Berlin Emniyeti’nden yapılan açıklamada, söz konusu zanlıların büyük bir saldırı hazırlığında olduğu vurgulandı. Polis iki kişiyi gözaltına aldı.
>> Daha Fazla Oku


UNESCO: Türkiye Hasankeyf’i aday göstermedi ( Türkiye )

Sular altında kalma tehlikesi daha da ciddileşen Hasankeyf, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınsa kurtulabilir miydi? UNESCO Dünya Mirası Merkezi Direktörü Rössler, Türkiye’den böyle bir talep gelmediğini bildirdi.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Türkiye’de Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın kabul edilmesiyle, tarihi Hasankeyf kentinin sular altında kalmasına yol açacak proje de yasalaşmış oldu.

Batman ili sınırları içerisinde bulunan Hasankeyf’in, yaklaşık 10 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. 1981 yılında Türkiye’de doğal koruma alanı ilan edilen Hasankeyf’i bekleyen tehlike, mecliste kabul edilen son tasarıyla daha da ciddileşti. Bir an önce boşaltılması kararlaştırılan Hasankeyf, Ilısu Barajı’nın suları altında kalarak sonsuza dek tarihin derinliklerine gömülebilir.
>> Daha Fazla Oku

 

Anayasa Uzlaşma Komisyonu ilk kez toplanıyor ( Türkiye )

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bugün ilk toplantısını yapıyor. İlk toplantıda komisyonunun görev süresi ele alınacak.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Anayasa Uzlaşma Komisyonu mecliste grubu bulunan dört siyasi partinin üye bildiriminde bulunmasının ardından bugün mesaisine başlıyor. Komisyonun ilk tartışma konusu ‘süre’ ile ilgili olacak. AKP Komisyon’un çalışma süresinin 6 ay olması gerektiğini belirtirken, muhalefet partileri süre konusunda bir sınır belirlenmesine karşı çıkıyor. AKP 1 Temmuz’da Meclis tatile girmeden önce de yeni anayasa konusunda bir kararın verilmesini istiyor.
>> Daha Fazla Oku

 

Üç milyar euro Türkiye’ye gidiyor (AB Türkiye)

Haftalardır devam eden pazarlıklar sonuçlandı. Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye’ye sığınmacılar için 3 milyar euro gönderilmesi konusunda anlaştı.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’ye aktarılması planlanan 3 milyar euroluk yardım fonuna İtalya’nın da onay verdiğini açıkladı. Avrupa Parlamentosu’nda AB ülkelerinin anlaştığını duyuran Juncker, “İtalyan hükümetinin ihtiyaç duyulan dayanışmayı kabul ettiğini memnuniyetle ifade ediyorum” diye konuştu. Juncker, 3 milyar euronun AB ve üye ülkelerin birlikte sağlayacağını vurguladı.

Juncker, Türkiye ile birlikte AB’nin eylem planını hayata geçirmesi gerektiğini belirterek Türk tarafının insan kaçakçıları ile mücadele etmek için elinden geleni yapacağına söz verdiğini kaydetti. Juncker, Komisyon’un sığınmacıların Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi anavatanlarına yakın ülkelerde yaşamalarından yana olduğunu söyledi.
>> Daha Fazla Oku

 

Avrupa kayıp çocukları arıyor (AB)

Rakamlar endişe verici: Annesiz-babasız Avrupa ülkelerine gelen binlerce çocuk sırra kadem bastı. Alman hükümeti, kayıp çocuklara ilişkin ellerinde bilgi olmadığını açıkladı.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Alman hükümeti, yanlarında anne ve babası olmadan Avrupa’ya seyahat eden çocuklara ilişkin ellerinde bilgi olmadığını ve bu çocukların kayıt altında olmadıklarını açıkladı.

Alman Aile Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Federal Emniyet Teşkilatı’ndan (BKA) verilen rakamların bu konsepte yanlış yorumlanabileceğini” belirtildi. Bakanlık, verilen bilgilerin söz konusu genç ve çocukların insan kaçakçılarının ya da diğer suç şebekelerinin eline düştüğüne dair iddiaları doğrulamadığının da altını çizdi.
>> Daha Fazla Oku

 

Türkiye’ye iade hukuken mümkün mü?

Almanya’da suç işleyen mültecilerin Avrupa’ya girdikleri ülkeye iade edilmeleri öneriliyor. Avukat Heiko suçlu mültecilerin Türkiye’ye iade edilmesi önerisinin hukuki boyutlarını değerlendirdi.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

DW: Ağır suç işleyen mülteci sınır dışı edilebiliyor. Bu esasen ülkesine geri gönderilmesi anlamına geliyor. Ancak, hakkında sınır dışı etme kararı alınmış olmasına rağmen Almanya’yı terk etmeyenler de var. Suçlular neden iade edilemiyor?

Heiko Habbe: Güçlük çoğu zaman gerekli evrakın bulunmamasından kaynaklanıyor. Canını kurtarmak için savaş ve kriz bölgesinden kaçan bir insan herhalde önce emniyete başvurup pasaport çıkartmaya çalışmaz. Fas, Tunus ve Cezayir gibi ülkelerin iade edilen vatandaşlarını ülkeye almamasının nedeni gerekli belgelerin bulunmayışı olabilir. Söz konusu devletler kimliksiz kişilerin uyruğundan emin olunamadığı için, ‘niçin kabul edelim?’ diyebiliyor.”
>> Daha Fazla Oku

 

Barış görüşmeleri askıya alındı, gözler Suriye’ye yardım konferansında (Dünya)

Suriye ve komşularına yardım öngören 4. Donörler Konferansı, Cenevre’de yapılan barış görüşmelerinin askıya alınmasının gölgesinde Londra’da yapılıyor.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Bir gün sürecek, dördüncü kez yapılan konferansa BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un yanı sıra 70 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ile yardım kuruluşlarının temsilcileri katılıyor. Konferansı BM, İngiltere, Almanya, Norveç ve Kuveyt organize etti.

İngiltere hükümeti konferansın başlamasından önce yaptığı açıklamada, Suriye’ye yapılması öngörülen yardımların yanı sıra en az 1 milyar 600 milyon euro yardım sözü verdi. Yardım kuruluşları en az 8 milyon euro yardım sözü verilmesini umut ediyor. Konferansta toplanacak yardımın Suriye ve komşu ülkelere gıda yardımı ve ilacın yanı sıra eğitim için de harcanması planlanıyor.
>> Daha Fazla Oku

 

İltica Paketi kabineden geçti (ALMANYA)

Almanya’da kabine haftalar süren tartışmaların ardından İltica Paketi II adı verilen yasa paketini kabul etti.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Koalisyonu oluşturan partilerin liderleri geçen hafta, suç işlemekten hüküm giymiş yabancıların sınır dışı edilmesini kolaylaştıracak yasa değişikliğini kabul etmişti.

Bugün ele alınan İltica Paketi II ise hükümeti oluşturan üç partinin liderlerinin kasım ayında vardığı uzlaşmanın ürünü. Detaylar üzerinde haftalar süren tartışmaların odak noktasında aile birleşimi konusu yer almıştı.

Kabul edilen pakete göre ‘geçici koruma‘ statüsündeki sığınmacıların yakın aile fertlerini yanlarına almak için Almanya’ya iltica başvurusu tarihinden itibaren iki yıl beklemesi gerekecek. Ancak Türkiye, Ürdün ve Lübnan’da yaşayan aile fertlerinin kontenjanlar oluşturularak öncelikli olarak Almanya’ya getirilmesi öngörülüyor.
>> Daha Fazla Oku

 

‘Zika nedeniyle paniğe gerek yok’

Alman basınında Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in arabuluculuk girişimleri ve Zika virüsüne karşı alınan önlemler öne çıkıyor.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Ortadoğu turuna çıkan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İran başkenti Tahran’da mevkidaşı Cevad Zarif’in ardından Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de görüştü. Märkische Oderzeitung’un yorumunda şu görüşlere yer veriliyor:

“Bazı tahminlerin tersine Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier’in dünyanın bu kriz bölgesinde yapabileceği pek fazla bir şey yok. Anlaşmazlık içindeki tarafları akılcı olmaya davet edebilir ya da cazip bazı ekonomik tekliflerde bulunabilir, o kadar. Bunun dışında elinde başka diplomatik mekanizmalar bulunmuyor. Steinmeier’in Tahran ile Riyad arasındaki arabuluculuk girişimi, yapabileceği en akılcı şeydir. Suudileri ‘baş kesme diktatörlüğü’ olarak niteleyip Steinmeier’in gezisini eleştirerek ‘idam şampiyonluğunda’ Çin’den sonra ikinci sırada gelen İran konusunda susmayı tercih edenlerin bakış açısı ise tuhaf! İnsan hakları açısından bakıldığında Steinmeier’in bu iki ülkeyi de ziyaret etmemesi gerekir. Ama bu da dış politika olmaz.”
>> Daha Fazla Oku

 

Zika virüsü cinsel yolla da bulaşıyor

Zika virüsünde bir ilk yaşandı. ABD’nin Dallas kentinde ilk kez bir kişiye cinsel yolla Zika virüsü bulaştığı belirlendi. Güney Amerika Birliği MERCOSUR üyeleri konuyu görüşmek üzere acil olarak toplanıyor.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

ABD’nin Dallas kenti sağlık kurumu yetkilileri, Zika virüsünün görüldüğü ülkelerden gelen ve hasta olan biriyle ilişkiye giren kişide virüse rastlandığını duyurdu. Hastanın cinsiyeti ve diğer ayrıntılar hakkında açıklama yapılmadı.

ABD’de iki vaka daha inceleniyor

Bu arada ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) cinsel yollardan bulaştığı saptanan iki vakanın daha incelendiğini açıkladı. Afrika gezisinden dönen bir ABD’li araştırmacının karısına virüsü bulaştırdığı ihtimali üzerinde duruluyor. Bir başka vakada ise Zika virüsü bir erkeğin yalnızca spermlerinde belirlendi.
>> Daha Fazla Oku

 

Steinmeier, Ruhani’yi Almanya’ya davet etti

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Tahran’da İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Steinmeier, nükleer anlaşma sonrası Avrupa turuna çıkan Ruhani’yi ülkesine davet etti.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Cenevre görüşmelerinde ilerleme sağlanabilmesi amacıyla 3 günlük bir Ortadoğu turuna çıkan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Tahran’da mevkidaşı Cevat Zarif’in ardından Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile de görüştü.

Steinmeier, Ruhani’ye bir sonraki Avrupa gezi programını düzenlerken Almanya’yı da göz önünde bulundurmasını önerdi. Almanya Dışişleri Bakanı, “Ruhani’nin bu konuyla ilgili temas halinde kalma sözü verdiğini” söyledi. Steinmeier’in yakın çevresi, Ruhani’ye resmi bir davetin iletilmediğini kaydetti.
>> Daha Fazla Oku

 

Tahran’da Steinmeier-Ruhani buluşması

Cenevre görüşmelerinde ilerleme sağlanabilmesi amacıyla 3 günlük bir Ortadoğu turuna çıkan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, bugün İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile görüşecek.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile yapacağı görüşmede Suriye krizinin yanı sıra Tahran’la Batılı ülkelerin nükleer anlaşması sonrası ikili ilişkilerin geliştirilmesi de ele alınacak.

Tahran’da mevkidaşı Cevat Zarif ile görüşen Steinmeier, İran ve Suudi Arabistan’ı Suriye krizinin çözümünde yapıcı rol üstlenmeye çağırdı. Almanya Dışişleri Bakanı, her iki ülke arasındaki gerginliğin, zorlukla başlatılan Suriye görüşmelerini olumsuz etkilemesinden kaygı duyduğunu söyledi. Steinmeier, İranlı mevkidaşı Zarif’in kendisine Suriye görüşmelerinin devam etmesinden yana oldukları güvencesini verdiğini açıkladı.
>> Daha Fazla Oku

 

Cenevre’de uzlaşı zor

Cenevre’de hafta başından bu yana devam eden Suriye için barış görüşmelerinde kayda değer bir ilerleme sağlanamadı. Taraflar arasında iç savaşın sonlandırılması için uzlaşma sağlanmasının zor olduğuna dikkat çekiliyor.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Cenevre’deki barış görüşmeleri daha başlarken bu görüşmelerde IŞİD ve El Nusra Cephesi temsilcilerine yer verilemeyeceği yönünde ilkesel bir karar alınmıştı. Hatta BM Güvenlik Konseyi aralık ayındaki kararında tüm katılımcılara çağrıda bulunarak bu iki grubun terörist faaliyetlerine karşı önlem almalarını istemişti.

Ancak geçen hafta sonu IŞİD’in Şam yakınlarında düzenlediği suikast eylemi, Güvenlik Konseyi’nin çağrılarının boşa çıktığını ortaya koydu. IŞİD, Şiilere bağlı Seyyide Zeynep Türbesi’ne düzenlenen ve 50’den fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla görüşme masasına oturmasa da varlığını hissetirdi.
>> Daha Fazla Oku

 

Almanya’nın yeni terörle mücadele birimi (Video)

Almanya’da yeni bir terörle mücadele birimi oluşturuluyor. Özel eğitimden geçirilen polislerin olası terör saldırılarını önlemesi ve terörle mücadele etmesi hedefleniyor.

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '
>> Videoyu İzle  


 

© Deutsche Welle Türkçe

Alman Basını DW Türkçe ile Haber Turu ' Güncel '

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here