AirDrop: iPhone iPad veya iPod touch’ta AirDrop’u kullanma

iOS kullanıcıları için büyük bir veli nimet sayılan AirDrop aslında pek çok kullanıcı tarafından nasıl kullanıldığına ilişkin bir fikre sahip değil.

Bu makalemizde AirDrop nasıl kullanılır siz değerli okuyucularımızla bu konuya değineceğiz.

AirDrop ile fotoğraflarınızı, videolarınızı, belgelerinizi ve daha fazlasını yakındaki diğer Apple aygıtlarıyla anında paylaşabilirsiniz.

AirDrop: iPhone iPad veya iPod touch'ta AirDrop'u kullanma Fotoğraf ve belge gibi içerikleri yakındaki diğer Apple aygıtlarıyla paylaşmak ve bu aygıtlardan almak için AirDrop’u kullanın.

 

Başlamadan önce aşağıdakileri kontrol edin:

  • Gönderdiğiniz kişinin yakınlarda ve Bluetooth ile Wi-Fi kapsama alanında olduğundan emin olun.
  • Kendi aygıtınızda ve içeriği gönderdiğiniz kişinin aygıtında Wi-Fi ve Bluetooth’un açık olduğundan emin olun. İkinizden birinin Kişisel Erişim Noktası açıksa erişim noktasını kapatın.
  • İçeriği gönderdiğiniz kişinin AirDrop’unun Sadece Kişiler’den içerik alacak şekilde ayarlanmış olup olmadığını kontrol edin. Bu şekilde ayarlanmışsa ve söz konusu kişinin Kişiler listesinde yer alıyorsanız AirDrop’un çalışması için kişi kartınızda e-posta adresinizin veya telefon numaranızın yer alması gerekir.
  • Söz konusu kişinin Kişiler listesinde değilseniz dosyayı alabilmek için kendisinden AirDrop alma ayarını Herkes olarak belirlemesini isteyin.

AirDrop’ta aygıtınızı kimlerin görebileceğini ve kimlerin size içerik gönderebileceğini kontrol etmek için dilediğiniz zaman AirDrop alma ayarınızı Sadece Kişiler veya Alma Kapalı olarak belirleyebilirsiniz.


AirDrop ile içerik paylaşma

AirDrop: iPhone iPad veya iPod touch'ta AirDrop'u kullanma

Fotoğraflar, Safari ve Kişiler gibi uygulamalardan içerik paylaşmak için AirDrop’u kullanın. Şunları yapın:

1. Bir uygulamayı açın, Paylaş’a veya Paylaş simgesine dokunun. Fotoğraflar uygulamasından bir fotoğraf paylaşıyorsanız parmağınızı sola veya sağa kaydırarak birden fazla fotoğraf seçebilirsiniz.

2. İçerik paylaşmak istediğiniz AirDrop kullanıcısına dokunun. Ayrıca AirDrop ile Apple aygıtlarınız arasında da içerik paylaşabilirsiniz. AirDrop kullanıcısını veya diğer aygıtınızı göremiyor musunuz?

 

 

 

 


AirDrop ile içerik alma

AirDrop: iPhone iPad veya iPod touch'ta AirDrop'u kullanma

Birisi AirDrop kullanarak sizinle içerik paylaştığında içeriğin önizlemesinin bulunduğu bir uyarı görürsünüz. Buradan, Kabul Et’e veya Reddet’e dokunabilirsiniz

Kabul Et’e dokunursanız içeriği, gönderildiği uygulamada alırsınız. Örneğin, fotoğraflar Fotoğraflar uygulamasında, web siteleri ise Safari’de açılır. Uygulama bağlantıları App Store’da açılır; böylece söz konusu uygulamayı indirebilir veya satın alabilirsiniz.

AirDrop ile kendi aygıtınıza içerik aktarıyorsanız (iPhone’unuzdaki bir fotoğrafı Mac’inizle paylaşmak gibi) Kabul Et veya Reddet seçeneklerini görmezsiniz. İçerik söz konusu aygıta otomatik olarak gönderilir. Her iki aygıtta da aynı Apple Kimliği ile giriş yapıldığından emin olmanız yeterlidir.

 

 


AirDrop’ta size içerik gönderebilecek kişileri seçme

AirDrop’ta aygıtınızı görebilecek ve size içerik gönderebilecek kişileri seçin.

Ayarlar > Genel > AirDrop’a gidin.

AirDrop: iPhone iPad veya iPod touch'ta AirDrop'u kullanma

AirDrop seçeneklerinizi Denetim Merkezi’nden de ayarlayabilirsiniz. Şunları yapın:

1. iPhone X veya sonraki modellerde Denetim Merkezi’ni açmak için parmağınızı ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın. iPhone 8 veya önceki modellerde parmağınızı ekranın alt kısmından yukarı doğru kaydırın.

2. Sol üst köşedeki ağ ayarları kartına sertçe basın veya kartı basılı tutun.

AirDrop: iPhone iPad veya iPod touch'ta AirDrop'u kullanma

 

 

 

 

 

3. AirDrop’a dokunun.

4. Ardından, aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin:

  • Alma Kapalı: AirDrop isteği almazsınız.
  • Sadece Kişiler: Aygıtınızı yalnızca kişileriniz görebilir.
  • Herkes: Aygıtınız, yakınınızda bulunan ve AirDrop’un kullanıldığı tüm iOS aygıtlarında görülebilir.

Alma Kapalı seçeneğini görüyor ancak değiştirmek için bu seçeneğe dokunamıyorsanız Ayarlar > Ekran Süresi > İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları > İzin Verilen Uygulamalar bölümüne giderek AirDrop’un açık olduğundan emin olun.

Kullanıcıların 56% kadarı buradaki bilgileri yararlı buluyor.

iPhone, iPad ve iPod touch’ınızda Denetim Merkezi’ni kullanma ve özelleştirme

Yukarıda bu konu ile ilgili direkt Apple sitesine link vermiştik ancak kullanıcılar ve okuyucular aynı sayfada okumak istediği için linke verdiğimiz bölüm olan ( iPhone, iPad ve iPod touch’ınızda Denetim Merkezi’ni kullanma ve özelleştirme ) konuyu buradan paylaşmak istedik.

Merkezi’ni kullanarak hızlı bir şekilde fotoğraf çekebilir, ışıkları açabilir, Apple TV’nizi denetleyebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz. Hatta Denetim Merkezi’ni özelleştirerek, en sık yaptığınız işlemlere anında erişebilirsiniz.

AirDrop: iPhone iPad veya iPod touch'ta AirDrop'u kullanma

Denetim Merkezi’ni açma

Parmağınızı herhangi bir ekranın alt kenarından yukarı doğru kaydırın. iOS 12 veya sonraki bir sürümün yüklü olduğu iPad’lerde ya da iPhone X veya sonraki modellerde, ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın.

Denetim Merkezi’ni kapatma

Ekranın üst kısmına dokunun veya Ana Ekran düğmesine basın. iPhone X veya sonraki modellerinde, ekranı alt kısmından yukarı doğru kaydırın veya ekrana dokunun.


Denetim Merkezi’ni özelleştirme

AirDrop: iPhone iPad veya iPod touch'ta AirDrop'u kullanma

En sık yaptığınız işlemlere ilişkin ayarları hızla değiştirebilmek için Denetim Merkezi’ni özelleştirebilirsiniz. İlham geldiğinde hiç vakit kaybetmemek mi istiyorsunuz? Sesli Notlar denetimi ekleyin. Yemek odasındaki ışıkların parlaklığını tek bir dokunuşla azaltmak mı istiyorsunuz? Ev denetimleri ekleyin. Şunları yapın:

1. Ayarlar > Denetim Merkezi’ne gidin.

2. Denetimleri Özelleştir’e dokunun.

3. Denetim eklemek için simgesine dokunun.
Denetimleri silmek için simgesine ve ardından Sil’e dokunun.

Denetim Merkezi’ndeki denetimleri yeniden düzenlemek için Ayarlar > Denetim Merkezi’ne gidip Denetimleri Özelleştir’e dokunun. Ardından, denetimlerin yanında bulunan simgesini basılı tutarak denetimleri istediğiniz sıraya sürükleyin.


Hızla ayarları denetleme ve uygulamaları kullanma

Denetim Merkezi’nden hızla erişebileceğiniz uygulamalar ve ayarlar aşağıda verilmiştir.

AirDrop: iPhone iPad veya iPod touch'ta AirDrop'u kullanma

Ağ ayarlarını açma

Denetim Merkezi’ni açın ve aşağıdaki özellikleri açmak için sol üst köşedeki ağ ayarları kartını basılı tutun:

▪ Uçak Modu: iOS aygıtınızdaki hücresel bağlantıları anında kapatın.

▪ Hücresel Veri:* Uygulamalara ve servislere internete bağlanmak için hücresel ağı kullanma izni verin veya kullanımı sınırlayın.

▪ Wi-Fi: Web’de gezinin, müzik yayını yapın, film indirin ve daha fazlasını gerçekleştirin.

▪ Bluetooth: Kulaklıklara, araç kitlerine, kablosuz klavyelere ve Bluetooth özellikli diğer aygıtlara bağlanın.

▪ AirDrop: Fotoğrafları, videoları, konumları ve daha fazlasını yakındaki Apple aygıtlarıyla anında paylaşın.

▪ Kişisel Erişim Noktası:* Aygıtınızın internet bağlantısını bilgisayarınızla veya diğer iOS aygıtlarınızla paylaşın.

*iPhone’da ve iPad (Wi-Fi + Cellular) modellerinde kullanılabilir.


Ses denetimi

AirDrop: iPhone iPad veya iPod touch'ta AirDrop'u kullanma

En sevdiğiniz parçayı, podcast’i ve daha fazlasını çalma, duraklatma veya bunların ses yüksekliğini denetleme işlemlerini hızlı bir şekilde yapmak için, Denetim Merkezi’nin sağ üst köşesindeki ses kartına sertçe basın ya da bu kartı basılı tutun.

Ses çıkışını değiştirip hoparlör, kulaklık veya Apple TV gibi başka bir ses aygıtı seçmek için simgesine dokunun. Ayrıca aynı müziği, evinizde ayarlamış olduğunuz birden fazla hoparlörde çalmayı da tercih edebilirsiniz.

Yakında bulunan ve ses çalma özelliğini denetleyebildiğiniz başka aygıtlara ilişkin kartlar da görebilirsiniz. Bir aygıtın ses denetimini yapmak için aygıtla ilgili karta dokunmanız yeterlidir. Bu kartları arkadaşlarınızla paylaşılan bir müzik listesi oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

 

 

 


 

Tek dokunuşla denetleme

Aşağıdaki uygulamalara ve ayarlara dokunarak bunları hızlıca açabilir, kullanabilir veya ayarlayabilirsiniz.


Alarm: Uyanmak üzere bir alarm kurmak için dokunun.


Parlaklık: Ekranınızın parlaklığını ayarlamak için parlaklık denetimini yukarı veya aşağı sürükleyin.


Hesap Makinesi:Hızla hesaplama yapmak için standart hesap makinesini kullanın veya daha gelişmiş işlevler içeren bilimsel hesap makinesini kullanmak için aygıtınızı döndürün.


Rahatsız Etme: Aramaları ve bildirimleri sessize alın. Bir saatliğine veya gün sonuna kadar açmak için basılı tutun. Dilerseniz yalnızca belirli bir etkinlikte veya konumda bulunduğunuz süre için açabilirsiniz. Etkinlik sona erdiğinde veya konumdan ayrıldığınızda özellik otomatik olarak kapanır.


Araba Kullanırken Rahatsız Etme:* iPhone, araba kullandığınızı algılayabilir ve böyle bir durumda aramaları, kısa mesajları ve bildirimleri sessize alır. Size ulaşmaya çalışan kişilere araba kullandığınız bildirilir.


Denetimli Erişim: Aygıtınızı tek bir uygulamayla sınırlamak ve uygulama özelliklerinden hangilerinin kullanılabileceğini denetlemek için Denetimli Erişim özelliğini kullanın.


Düşük Güç Modu:* iPhone’unuzun pili azaldığında veya güç kaynağına erişiminiz olmadığında aygıtınızı Düşük Güç Modu‘na geçirin.


Büyüteç: Yakınınızdaki nesneleri büyütmek için iPhone’unuzu bir büyütece dönüştürün.


QR Kodunu Tara: Web sitelerine, web adresi yazmak veya hatırlamak zorunda kalmadan hızla erişmek için iOS aygıtınızdaki yerleşik kamerayı kullanarak QR Kodu tarayın.

 


Yön Kilidi: Aygıtınızı hareket ettirirken ekranınızın dönmesini engelleyin.


Sessiz Mod:* Aygıtınıza gelen uyarıları ve bildirimleri hızla sessize alın.


Kronometre: Bir etkinliğin süresini ölçün ve tur sürelerini takip edin.


Metin Puntosu: Aygıtınızdaki metinleri büyütmek veya küçültmek için sürgüye dokunun ve ardından sürgüyü yukarı ya da aşağı sürükleyin.


Sesli Notlar: Aygıtınızın yerleşik mikrofonuyla sesli not oluşturun.


Ses Yüksekliği: Ses çalma işlemlerinde ses yüksekliğini ayarlamak için ses yüksekliği denetimini aşağı veya yukarı doğru sürükleyin.

*Hesap Makinesi yalnızca iPhone ve iPod touch aygıtlarında kullanılabilir. Araba Kullanırken Rahatsız Etme ve Düşük Güç Modu yalnızca iPhone’da kullanılabilir. Sessiz Mod yalnızca iPad ve iPod touch aygıtlarında kullanılabilir.

Daha fazla denetim seçeneği için basma

iPhone 6s ve sonraki modellerde aşağıdaki uygulamalara ve ayarlara sertçe basarak daha fazla denetim görüntüleyebilirsiniz. iPhone 6 veya önceki bir modeli, iPad ya da iPod touch kullanıyorsanız daha fazla denetim görüntülemek için aşağıdaki uygulamaları basılı tutun.


Erişilebilirlik Kestirmeleri: AssistiveTouch, Anahtarla Denetim, VoiceOver ve diğer erişilebilirlik özelliklerini hızla açın.


Apple TV Remote: iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı kullanarak Apple TV 4K veya Apple TV HD aygıtınızı denetleyin.


Kamera: Hızla fotoğraf ve selfie çekin veya video kaydı yapın.


El Feneri:* Kameranızdaki LED flaşı bir el fenerine dönüştürün. Parlaklığı ayarlamak için el fenerine sertçe basın veya el fenerini basılı tutun.


İşitme Cihazları: iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı işitme cihazınızla eşleyin veya eşlemeyi kaldırın.


Ev:* Ev uygulamasında aksesuar ayarlarsanız favori ev aygıtlarınızı ve ortamlarınızı denetleyebilirsiniz.


Night Shift: Geceleri ekranınızın renklerini renk tayfının daha sıcak tonlarına geçirmek için Parlaklık denetiminde Night Shift’i açın.


Notlar: Hızlı bir şekilde fikirlerinizi kaydedin, yapılacaklar listesi oluşturun, çizim yapın ve daha fazlasını gerçekleştirin.


Ekran Yansıtma: Apple TV’de ve AirPlay özellikli diğer aygıtlarda kablosuz olarak müzik, fotoğraf ve video yayını yapınAirPlay’i görmüyorsanızne yapmanız gerektiğini öğrenin.


Ekran Kaydı: Ekranınızı kaydetmek için dokunun. Kayıt sırasında aygıtınızın mikrofonunu kullanarak sesleri de yakalamak için, Ekran Kaydı’na sertçe basın veya düğmeyi basılı tutun ve ardından Mikrofon Sesi’ne dokunun.


Sayaç: Süreyi ayarlamak için sürgüyü yukarı veya aşağı sürükleyin ve ardından Başlat’a dokunun.


True Tone:* Parlaklık denetiminde True Tone’u açarak ekranınızın renginin ve yoğunluğunun bulunduğunuz ortamdaki ışıkla uyumlu olacak şekilde otomatik olarak ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.


Wallet:* Apple Pay kartlarına, uçuş kartlarına, sinema biletlerine ve daha fazlasına hızla erişin.

 

 

*El Feneri yalnızca iPhone, iPad Pro 12,9 inç (3. nesil), iPad Pro 11 inç, iPad Pro 12,9 inç (2. nesil), iPad Pro (10,5 inç), iPad Pro (9,7 inç) ve iPod touch’ta kullanılabilir. Ev yalnızca iPhone ve iPad’de kullanılabilir. True Tone özelliği iPad Pro 12,9 inç (3. nesil), iPad Pro 11 inç, iPad Pro 12,9 inç (2. nesil), iPad Pro (10,5 inç), iPad Pro (9,7 inç), iPhone X veya sonraki sürümleri ve iPhone 8’de kullanılabilir. Wallet yalnızca iPhone ve iPod touch aygıtlarında kullanılabilir.

Bu makale işinize yaradı mı? Arkadaşlarınızla ve dostlarınızla sosyal medya’dan bu ba kaleyi paylaşın- yorumlar yazılın.

Tekonoloji paylaşımları


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here