Türkiye’de yangınlar: 7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti, söndürme çalışmaları sürüyor

Antalya’nın Manavgat, Adana’nın Kozan, Mersin’in Aydıncık ve Bozyazı ilçeleri ile Osmaniye merkeze bağlı Dereobası ve Kadirli ilçelerinde orman yangınları etkisini sürdürüyor. Gün içinde Marmaris, Milas, Didim ve Kütahya’da da orman yangınları çıktı.

Marmaris’teki yangını oyun oynayan çocukların çıkarttığı ileri sürüldü

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınında alevlerin yerleşimlere 100 metreye kadar yaklaştığı bildirilirken, DHA’nın haberine göre yangına, biri 8 diğeri 10 yaşındaki 2 çocuğun neden olduğu ileri sürüldü.

3 görgü tanığının ifadeleri üzerine oyun oynarken, yangını çıkardıkları iddia edilen 2 çocuğun İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifadelerine başvurulması için pedagog beklendiği bildirildi.

Didim ve Köyceğiz’de makilik alanlarda yangın çıktı

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki makilik alanda yangın çıktı. Sarp bölgedeki yangına 1 helikopter ve 2 arazöz ile müdahale ediliyor.

Köyceğiz’in Çakmaktepe mevkisindeki makilik alanda, saat 13.30 sıralarında yangın başladı. Yangının çıkış nedeni araştırılırken, alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Aydın Didim’e bağlı Yeni Mahalle İmbat Koyu yakınlarında makilik alanda çıkan yangına Orman İşletme Şefliği ile itfaiye ekipleri; 2 arazöz, 3 itfaiye ve 3 iş makinesi ile müdahale edildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden TOMA ile de söndürme çalışmasına destek verildi. Ekiplerin 2 saatlik mücadelesi sonucu yangın kontrol altına alınırken,15 hektar alan zarar gördü. Bölgede soğutma çalışmaları sürerken, yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturma başlatıldı.

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Balıkesir’de ormanlara giriş 3 ay yasaklandı

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Yurt genelinde yedi ilde yangınlar devam ediyor. Balıkesir Valiliği de, yangınların önlenmesi için aldığı karar ile, belirlenen mesire alanları haricinde il genelindeki tüm ormanlık alanlara girişi yasakladı.

Yarın başlayacak olan yasaklar, 31 Ekim Pazar gününe kadar sürecek.

Konuyla ilgili Balıkesir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, artan hava sıcaklıklarına dikkat çekildi:

“Meteoroloji Müdürlüğünden alınan hava tahmini raporlarında sıcaklık değerlerinin artacağı belirtildiğinden, önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, 30 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ormanlık alanlarda meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı giriş çıkışların yasaklanması kararlaştırılmıştır. Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 31.10.2021 tarihine kadar mangal, semaver, ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmeyecektir”.

Mersin’de orman yangınları: Bozyazı’da kontrol altına alındı, Aydıncık ilçesinde devam ediyor

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Mersin’in Bozyazı ilçesinde dün başlayan ve gece saatlerinde kısmen kontrol altına alınan orman yangını, sabah tekrar alevlendi. Ekiplerin gün boyu süren çalışması sonucu bu bölgedeki yangın, yerel saatle 16.30 sıralarında kontrol altına alındı. Yanan bölgede soğutma çalışmalarına başlandı.

Aydıncık ilçesinin Karaseki, Çırçır, Duruhan,Yenikaş, Soğuksu mahallerindeki yangını söndürme çalışmaları ise devam ediyor. Havadan ve karadan yapılan çalışmalara ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali yangına müdahale ekipleri de destek veriyor.

Bodrum Güvercinlik’te yangın otellere sıçradı, tahliyeler başladı

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Muğla’nın Milas ilçesinin ardından Güvercinlik mahallesinde de orman yangınının otellerin olduğu bölgeye sıçradığı belirtildi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Haber Global yayınına yaptığı bağlantıda, Bodrum’a bağlı Güvercinlik’te yangının otellere sıçradığını, otellerde kalanların tahliye edildiğini söyledi.

Güvercinlik’teki söndürme çalışmaları devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bir otelin tamamen boşaltıldığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Yangınların sebebiyle ilgili çok yönlü soruşturma ve araştırma yapılıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte Antalya’da yangından etkilenen bölgeleri ziyaret ettikten sonra basın toplantısı düzenledi.

Yangınlarda oluşan hasarlarla ilgili bilgi veren Pakdemirli, “Hasarlarla ilgili ilk tespitlerimize göre, 150 büyükbaş, bin küçükbaş, 6 bin dekar tarım arazisi ve 500 dekar ağırlıklı muz serasında zarar var.” dedi.

Pakdemirli, “Yangınların sebebiyle ilgili çok yönlü soruşturma ve araştırmanın ilgili kolluk kuvvetleri ve adli mercilerle yapıldığını” söyledi.

Yerleşim yerlerindeki hasarlar hakkında bilgi veren Kurum, “76 yapı, 155 bağımsız bölüm incelendi ve bu çerçevede 77 bağımsız bölümün yanarak acil ağır hasarlı veya yıkık olduğunun tespiti yapıldı.” dedi.

Çavuşoğlu ise, hastanedeki vatandaşların hayati tehlikesi olmadığını açıkladı.

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür ise Manavgat ve Akseki ilçelerindeki yangınlardan etkilenen 183 kişinin hastanelere başvurduğunu belirterek, “Bunların 15’inin hastanelerde tedavisi sürüyor, diğerleri taburcu edildi. 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu ana kadar yangından etkilenen ya da tahliye edilen herhangi bir kamu ya da özel hastanemiz yok. Manavgat Devlet Hastanemizde aşı, PCR testi başta olmak üzere her türlü sağlık hizmetini veriyoruz. Yangın hastaneye 1,7 kilometre uzaklıkta. O bölgedeki yangın tamamen kontrol altına alındı ve soğutma çalışması yapılıyor. Manavgat Devlet Hastanesi’ndeki entübe 10 kişi, yangın nedeniyle kurumdaki yoğunluk ihtimaline karşı başka kamu hastanelerine sevk edildi” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, sosyal medya hesabından “Yangınların kaynağı ve sebebi başsavcılıklar tarafından her yönüyle araştırılmaktadır. Bütün ihtimaller titizlikle inceleniyor” paylaşımı yaptı.

AFAD: Yangınların sürdüğü 7 ilde 58 kişinin tedavisi sürüyor, Marmaris’te tahliye planlamasına başlandı

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) orman yangınlarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangınında 3 vatandaşın hayatını kaybettiği, 1’i ağır, 138 vatandaşın yangından etkilendiği açıklandı. Adana’da 21 alanda çıkan orman yangınlarından 7 vatandaşın etkilendiği bildirildi.

Açıklamada, “Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 1 uçak, 1 İHA, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinesi, 960 personel ve 30 su ikmal aracı görev yapmaktadır. SAKOM’dan alınan bilgiye göre yangında 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1’i ağır olmak üzere 138 vatandaşımız etkilenmiştir. Yangından etkilenen 58 vatandaşımızın tedavileri devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 19 ambulans, 6 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk edilmiştir. Antalya AFAD İl Müdürlüğü’nden 4 araç ve 14 personel bölgede görevlendirilmiştir.” denildi.

Yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evlerin tahliye edildiği belirtilerek, “Yangın nedeniyle birçok ev, iş yeri, ahır, tarım arazisi, sera ve araç zarar görmüştür. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 24 personel 12 ekip halinde hasar tespit çalışmalarına başlamıştır. Tedbir amaçlı toplam bin 300 kişi kapasiteli 2 Kredi Yurtlar Kurumu yurdu ve 4 Milli Eğitim Bakanlığı pansiyonu hazır hale getirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Söndürme çalışmalarına katılan Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait bir arazözün devrilmesi sonucunda sürücüsünün de yaralandığı ve tedavi altına alındığı bildirildi. Ayrıca Türk Kızılay tarafından 1 sahra mutfak kiti ve 5 ikram aracı ile 20 bin 400 kişi kapasiteli beslenme ünitelerinin 25 personel ile birlikte bölgeye sevk edildiği kaydedildi.

Mersin – Aydıncık orman yangını

Dün Mersin’in Aydıncık ilçesinde çıkan orman yangınına 1 uçak, 5 helikopter ve 97 arazöz ile müdahale edildiği belirtilerek, “Mersin AFAD İl Müdürlüğü’nden 3 araç ve 10 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ayrıca Ankara, Niğde ve Karaman illerinden Mersin Valiliği ile eşgüdüm halinde 9 arazöz, 1 itfaiye aracı ve 1 su tankeri bölgeye sevk edilmiştir. Barınma ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak Aydıncık’ta 135, Gülnar’da 500 ve Bozyazı’da 60 kişilik olmak üzere toplamda 695 kişilik kapasite hazırlanmıştır. Hasar tespit çalışmaları amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 3 araç ve 6 personel görevlendirilmiştir” denildi.

Marmaris’teki orman yangını

AFAD’ın açıklamasında bugün Muğla’nın Marmaris ilçesi, İçmeler Mahallesi‘ndeki ormanlık alanda yangın çıktığı kaydedilerek, “Yangına 1 uçak, 5 helikopter ve 30 arazöz ile müdahale edilmektedir. Yangın an itibarıyla herhangi bir yerleşim yerini tehdit etmemekle birlikte, yangının yerleşim yerlerine doğru yayılması ihtimaline yönelik olarak tahliye planlamasına başlanmıştır” denildi.

Marmaris Belediyesi: Yangın felaketinden etkilenen can dostlarımızı ilçemizdeki tüm veterinerler ücretsiz olarak tedavi edecektir

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Manavgat’taki iki kişinin hayatını kaybettiği yangın ikinci gününde

 

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Antalya’nın Manavgat ilçesinde iki gündür devam eden orman yangınında yaşamını yitiren üç kişiden Osman ve Şehri Gardaş çiftinin alevlere, Delioğlan mevkisindeki evlerinde yakalandığı belirtildi. Osman ve Şehri Gardaş çiftinin cansız bedenleri, mutfak ve tuvalette bulundu. Yangın sırasında kapıların kilitli olduğu belirlendi.

Anne ve babasının evlendiklerinden bu yana aynı evde yaşadıklarını ve bu evin onlara mezar olduğunu söyleyen, hayatınık kaybeden çiftin oğlu Deniz Gardaş, “Babam aradı, ‘Yangın evin etrafını sardı, yetiş’ dedi. Hemen gelmeye çalıştım. Yollar kapalıydı. İtfaiyeyi aradım. Gelemedim. En sonunda gelip baktığımda her yer kül olmuş. Babam ve annem içeride yanmış” dedi.

Anne ve babasının içeri girmesine anlam veremediğini de anlatan Gardaş, “Koyunları çıkartmaya çalışmışlar. Ağaçlar yanınca korkudan içeri saklanmışlar. Biri mutfağa diğeri ise tuvalete saklanmış. İkisi de orada yanarak can vermiş” diye konuştu.

Manavgat Cumhuriyet Savcılığı’nın, evin kapılarının kilitli olmasını şüpheli görünce otopsi istediğini belirten Gardaş, işlemlerin tamamlanmasının ardından anne babasını toprağa vereceklerini söyledi.

Muğla’nın Milas ilçesinde çıkan yangın otellerin bahçelerine dayandı

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Muğla’nın Milas ilçesinde, ormanlık alanda yangın çıktı. Bölgeye sevk edilen ekipler yangına müdahale ederken alevler, beş yıldızlı iki otelin bahçesine kadar dayandı.

Meşelik Mahallesi, Kuyucak mevkiindeki çam ağaçları ile kaplı ormanlık alandan saat 14.30 sıralarında yangın çıktı. Oteller bölgesine yakın bir bölgede çıkan yangın, kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Alevler bölgedeki 5 yıldızlı 2 otelin bahçesine kadar dayandı. Alevlere 8 arazöz ve 6 itfaiye aracı ve 40 orman işçisi ile müdahale edildi. İş makineleri ile da ormanlık alanda yol açma çalışmaları sürüyor. Jandarma ekipleri, sahildeki tatilcileri tedbir amacıyla bölgeden uzaklaştırdı. Bazı tekne sahipleri, karadan ulaşımın zor olduğu bölgedeki otellerde kalan turistlerin tahliyesi için destek verdi.

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Karaman’da çıkan yangında 5 hektar alan zarar gördü

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor

Karaman’da çıkan orman yangınında 5 hektar alan zarar gördü. Vali Mehmet Alpaslan Işık, bir kişinin bahçesindeki otları temizlemek için yaktığı ateşin ormana sıçraması sonucu yangının çıktığı üzerinde durduklarını söyledi.

Karaman’da Değirmenbaşı köyündeki ormanlık alanda saat 14.30 sıralarında yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan alevler, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle güçlükle kontrol altına alındı.

Kayseri’de de devam eden orman yangınına 100 kişilik ekiple müdahale ediliyor.

Kayseri’nin Yahyalı ilçesindeki Aladağlar Milli Parkı’nda çıkan yangına müdahale sürerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç “Dün saat 11.00 itibari ile başladığı tahmin edilen, muhtemelen buraya gelen piknikçi kardeşlerimizin bir ihmali sonrasında atılmış bir sigara izmariti ile böyle bir olayın ortaya çıkmış olacağı ifade ediliyor. Net bilgiler yok ama bir sabotajdan bahsedilmiyor çok şükür, o manada içimiz rahat.” diye konuştu.

Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Samrık köyü yakınlarındaki ormanlık alanda çıkan yangın, ekiplerin zamanında müdahalesi sonucu büyümeden kontrol altına alındı. Yaklaşık 5 hektarlık alanda etkili olan yangına 1 helikopter, 6 arazöz, 3 greyder, çevre il ve ilçelerden su tankerleri, çok sayıda personel müdahale etti. Yaklaşık 4 saat süren çalışmanın ardından orman yangını büyümeden kontrol altına alınırken, soğutma çalışmaları başladı.

Kütahya’daki yangınla ilgili de soruşturma sürüyor.

Osmaniye’de kontrol altına alınan yangın yeniden alevlendi, Kilis’te ise orman yangını 7 saat sonra kontrol altına alındı

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor
Kilis’te orman yangını

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Karatepe ve Bozkuyu köyleri arasındaki ormanlık alanı dün saran ve 21 saatlik müdahalenin ardından kontrol altına alındıktan sonra bazı bölgelerde yeniden yükselen alevler, Karatepe Aslantaş Milli Parkı’na sıçradı.

Rüzgarın da etkisiyle hızla ilerleyen alevler, Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi yakınlarına da ulaştı. Müze görevlileri tarihi eserlerin güvenli bir yere taşınması için çalışma başlatırken, itfaiye ekipleri de alevlerin müzeye ulaşmaması için mücadele veriyor.

Aslantaş Baraj Gölü’nün yanında bulunan milli parkta turaç kuşu, karaca gibi hayvanlar ile bodur meşe, halep çamı gibi ağaç türlerinin bulunduğu öğrenildi.

Kilis’teki orman yangını ise 7 saatin sonunda kontrol altına alındı.

Merkeze bağlı Demirciler ve Gülbaba köyleri arasındaki ormanlık bölgede çıkan yangına 150 işçi, 15 arazöz, 5 iş makinesi ve 10 itfaiye aracı müdahale etti. yangın bölgesinde soğutma çalışmaları devam ediyor.

 

7 ilde çıkan yangınlarda 3 kişi hayatını kaybetti söndürme çalışmaları sürüyor
Osmaniye’de orman yangını

Haberler


kaynak: bbc

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here