YARGI DEĞİL ZULÜM REFORMU!

HER BEŞ KİŞİDEN BİRİ ŞÜPHELİ!

Bir yılda 13 milyon 19 bin kişiye soruşturma!

Birgün gazetesi, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Yargı reformu paketini duyururken yaptığı açıklamaları yalanlayan çarpıcı istatistikler yayınladı.

Adalet Bakanlığı’nın 2018 yılı resmi verilerine atıfta bulunan gazete, sadece 2018 yılında soruşturmaya uğrayan 13 milyon 19 bin 166 kişi olduğuna dikkat çekti. ‘2018’in sonunda her beş kişiden birisi şüpheli hale geldi.’ vurgusu yapan gazete, aynı dönemde başsavcılıklara gelen 9 milyon 252 bin 208 dosyanın yüzde 45,8’ini oluşturan 4 milyon 235 bin 783 dosyanın faili meçhul kaldığını, 2011 yılında yüzde 35 olan kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar sayısının da 2018’de yüzde 52,6’ya çıktığını belirtti. İstatistikleri değerlendiren CHP Milletvekili Murat Emir, “Bu artış olağan bir artış olarak değerlendirilemez. Toplumun yarısının terörist ilan edilecek kadar ileri gidilmesi, herkesin potansiyel suçlu ilan edilmesi de bu artışın bir diğer sebebidir.” sözlerini kullandı.

EKONOMİ KÜÇÜLMEYE DEVAM EDİYOR

En fazla daralan sektör inşaat: Yüzde 10,9

Türkiye ekonomisi 2019 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 daraldı. Türkiye İstatistik Krumu’nun açıkladığı sektörel bazda büyüme verilerine göre yılın ilk çeyreğinde en fazla daralan sektör yüzde 10,9 küçülen inşaat oldu. Sanayi yüzde 4,3, hizmet sektörü ise yüzde 4 daralma yaşadı. Büyüme rakamlarını değerlendiren Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ‘% 7,2 artan devlet harcamalarına rağmen ekonomi %2,6 küçülmüş. Kemerleri bağlayın tünelin ucunda ışık yok.” ifadelerini kullandı.

SERKAN GÖLGE TAHLİYE SONRASI KONUŞTU

‘Tek isteğim NASA’ya geri dönebilmek”

15 Temmuz sonrası bir akrabasının ihbarı üzerine hiçbir delil yokken tutuklanan ve yaklaşık üç yıl hapis yatan NASA çalışanı Serkan Gölge, tek isteğinin bilim insanı olarak tekrar NASA’da çalışmaya başlamak olduğunu söyledi. Reuters’e konuşan ve denetimli serbestlik şartları gereği polis karakoluna gidip imza vermek zorunda olduğunu hatırlatan Gölge, ABD’ye geri dönerek işine devam etmek istediğini ancak henüz şartların buna izin vermediğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinin ardından serbest bırakılan Gölge’nin yakın zamanda Amerika’ya gönderileceğini açıklamıştı.

KAÇIRILMA VAKALARI ARAŞTIRILMIYOR!

Savcılık araştırmadan takipsizlik verip dosyayı kapattı!

Kamuoyunda Siyah Transporter olarak bilinen zorla kaybedilme vakalarından birinin kurbanı olan Fizyoterapist Mustafa Yılmaz’la ilgili Birleşmiş Milletler’in Türkiye’ye gönderdiği “acil çağrı mektubu” bir skandalı daha ortaya çıkardı. Türkiye’nin acil olarak cevap verme yükümlülüğü bulunan mektup üzerine Adalet Bakanlığı’nın belge istediği savcılık, Yılmaz hakkında sadece Gülen cemaatine yönelik davasıyla ilgili evrakları gönderdi. Skandalı duyuran Ömer Faruk Gergerlioğlu, kaçırılma iddialarına ilişkin herhangi bir evrak göndermeyen savcılığın araştırma dahi yapmadığına dikka çekti ve ‘100 gundur aile ve biz feryat ediyoruz, Savcılık takipsizlik verip dosyayı kapatmış..! 100 gündür 6 kaçırılan umurunda mı? İskenceye 0 toleransmış..! Hadi ordan!’ sözlerini kullandı. Diğer yandan Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam 3 aydan fazla bir süredir kendilerinden haber alınamayan Gökhan Türkmen, Salim Zeybek, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz, Özgür Kaya ve Yasin Ugan hakkında İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Kaçırılan isimlerden Salim Zeybek’i Meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da yaptığı konuşmada “Eşi ve çocuklarının gözleri önünde kendilerini devlet olarak tanıtan kişilerin kaçırdığı Salim Zeybek’in akibeti ne oldu” diye sordu.

HACETTEPE ESKİ REKTÖRÜNE İŞKENCE

‘Ameliyattan sonra yine hücreye koydular’

Uzun süredir cezaevinde hücrede tutulan Hacettepe Üniversitesi eksi rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer’in ameliyat olduktan sonra tekrar hücreye gönderildiği iddia edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gülen cemaatini hedef alan soruşturmaları kapsamında Nisan 2018’de gözaltına alınan Tuncer, asılsız iddialarla tutuklanmıştı. Pediatri Birliği Derneği, Hücresel Tedavi ve Kök Hücre Nakli Derneği’nin kurucusu da olan Tuncer, 2011-2016 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmıştı.

3 ASKER DAHA ŞEHİT OLDU

Iğdır’ın Aralık ilçesi kırsalında arama-tarama faaliyeti yapan askeri time PKK’lılar tarafından ateş açıldı. Açılan ilk ateşte 2 asker şehit oldu 5 asker de yaralandı. Yaralı askerler, Iğdır’daki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Ağır yaralanan bir asker de tedavi gördüğü Iğdır Devlet Hastanesi’nde doktorların yaptığı müdahalelere karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Takviye ekiplerin gönderildiği bölgede operasrasyonlar devam ediyor.

‘GEZİ’ 6. YILINDA

Gezi Direnişi’nin 6’ncı yıldönümünde aralarında protestolar sırasında hayatını kaybedenlerin ailelerinin de olduğu yüzlerce kişinin Taksim Meydanı’na yapmak istediği yürüyüş, polis tarafından engellendi. Polise tepki gösteren aileler, ‘Bir ülkede herkes adalet istiyorsa o ülkede adalet yerin dibine batmıştır.” sözleriyle tepki gösterdi. Taksim Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Esin Köymen de taleplerini bir kez daha dile getirmek ve savunmak için herkesi 24-25 Haziran’da Silivri’de görülecek olan Gezi davasına beklediklerini kaydetti.

ELİF ŞAFAK KİTAPLARINA İNCELEME!

Elif Şafak’ın 1999 ve 2016 yıllarında yayınlanan kitaplarına inceleme başlatıldı. Skandalı The Guardıan gazetesine verdiği ropörtajda duyuran Elif Şafak ‘Mahrem’ romanındaki bazı ifadelerin ‘pedofiliyi özendirdiği’ iddiasıyla sosyal medyada da linç kampanyası başlatıldığına dikkat çekti ve ”Okumadan ileri geri laflar sarfediyorlar. Ben edebiyatçı olarak kurbanın yanında yer alıyorum, onun gözünden anlatıyorum. Pedofiliyi savunmak söz konusu değil” diye konuştu. İktidardaki ilk yıllarında AKP’ye destek verdiği gerekçesiyle zaman zaman eleştirilen Şafak, “Bu parti iktidara ilk geldiği zaman demokratik reformlar vadederek geldi ve o vaatlerin her biri de önemliydi. O dönemki söylemle daha sonra yaşadığımız şey arasında muazzam bir fark var” sözlerini kullandı. Elif Şafak’a yönelik tehdit ve soruşturmalara uluslararası yazarlar birliği PEN’den de açıklama geldi. Britanya PEN, Şafak’a yapılan tehditlere karşı ‘son derece duyarlı olduklarını’ söyledi ve “Türkiye’de ifade özgürlüğü, ciddi bir tehdit altında. Çok sayıda yazar cezaevinde veya bir kısmı yurtdışında sürgün hayatı yaşıyor.” açıklaması yaptı.

DAYAKÇI MÜDÜRE MÜKAFAT!

Çankırı’nın Yapraklı ilçesi Yukarıöz İlkokulunda öğrencilere şiddet uygulayan okul müdürünün Çankırı’da başka bir okula İngilizce öğretmeni olarak atandığı ortaya çıktı. Skandalı gündeme getiren ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, çocuklara şiddet uygulayan müdürün eğitim alanında çocuklarla birebir çalışmaya devam edecek olmasının, başka pek çok çocuğun disiplin adına fiziksel cezalandırma ve aşağılamaya maruz kalma ihtimali doğurduğunu belirtti. Kerestecioğlu, soru önergesinde ‘Uluslararası sözleşmeler uyarınca, çocuklara yönelik şiddet ve istismar geçmişi olan kişilerin çocuklarla çalışmaması gerekirken bu kişi neden eğitim alanında görevini sürdürmektedir?’ diye sordu.

PERAKENDEDE YÜZDE 20 ARTIŞ!

İstanbul’da perakende fiyatlar, mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,27, toptan fiyatlar yüzde 23,56 arttı. İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı rakamlara göre Ücretliler Geçinme İndeksi de yıllık ortalama yüzde 17,33, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık ortalamada yüzde 22,77 artış kaydetti.

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ

Nijeryalı müzik öğretmeni Ucha Df, Türkiye’de anneleriyle birlikte cezaevinde büyüyen çocuklar için şarkı yazıp besteledi. Masum çocukların kırılmış kalplerini, çatlamış rüyalarını düşünerek şarkıyı yazdığını söyleyen Ucha, ‘İnsanlar bu kadar önemli bir konuyu konuşmaktan neden kaçıyorlar. İnsan hak ve özgürlüklerinin gündeme getirilmesi onların boylarını çok mu aşıyor? Anlayamıyorum’ sözlerini kullandı. Ucha, ‘Let them br free-Onları özgür bırakın’ adlı parçasını Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nde de seslendirmişti.

DAYAKÇI MÜDÜRE MÜKAFAT!

Çankırı’nın Yapraklı ilçesi Yukarıöz İlkokulunda öğrencilere şiddet uygulayan okul müdürünün Çankırı’da başka bir okula İngilizce öğretmeni olarak atandığı ortaya çıktı. Skandalı gündeme getiren ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, çocuklara şiddet uygulayan müdürün eğitim alanında çocuklarla birebir çalışmaya devam edecek olmasının, başka pek çok çocuğun disiplin adına fiziksel cezalandırma ve aşağılamaya maruz kalma ihtimali doğurduğunu belirtti. Kerestecioğlu, soru önergesinde ‘Uluslararası sözleşmeler uyarınca, çocuklara yönelik şiddet ve istismar geçmişi olan kişilerin çocuklarla çalışmaması gerekirken bu kişi neden eğitim alanında görevini sürdürmektedir?’ diye sordu.

GAZETECİ İBRAHİM VARLIK DA TUTUKLANDI

AKP iktidarının gazetecilere yönelik baskıları sürüyor

15 Temmuz sonrası gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamalar devam ediyor. Kapatılan Cihan Haber Ajansı’nın Başbakanlık Muhabiri İbrahim Varlık da tutuklandı. Avrupa Konseyi, basın özgürlüğü üzerine çalışan bazı uluslararası kuruluşlarla birlikte hazırladığı son raporunda Türkiye’nin dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke olduğunu bir kez daha ilan etmiş, gazetecilerin keyfi bir şekilde gözaltına alınmaya devam edildiğini vurgulamıştı.

3 ÇOCUĞU İLE BİRLİKTE CEZAEVİNDE!

Çocuklar 1, 3 ve 5 yaşında!…

AKP iktidarının ‘hukuk’ adı altında yaptığı zulümleri gündeme taşıyan insan hakları aktivisti-HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Düzce’de bir ailenin maruz kaldığı insanlık dışı muameleyi duyurdu. Gergerlioğlu’nun sosyal medyadan paylaşığı bilgilere göre Nazlı ve Fuat Çatpınar çifti, 3 çocuğu ile birlikte Düzce Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Çatpınar çiftinin 1, 3 ve 5 yaşındaki üç çocuğu cezaevinde anneleri ile birlikte kalıyor. Çocuklar sık sık hastalanıyor. 5 yaşında olan ayrıca gelişme geriliği ve psikolojik rahatsızlıklarla mücadele ediyor. Burada asıl zulmün çocuklara yapıldığına dikkat çeken Gergerlioğlu, bunun sona erdirilmesini istedi ve Adalet Bakanlığı‘na seslenerek, Nazlı Çatpınar’ın denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

DİPLOMATLARA İŞKENCE SKANDALI

Ankara Barosu: Soruşturma ekibi derhal görevinden alınmalı

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, Ankara Emniyeti’nde Dışişleri eski personelllerini hedef alan ve günlerdir yaşanan işkence ve kötü muamelelere ses çıkarılmaması ve tepki verilmemesini kınadı. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Meclis’ten yaptığı yayına katılan Baro Başkanı Avukat Sağkan, ’Biz işkence ve kötü muamele yapıldığını tespit ettik.” sözlerini kullandı. İtirafçılık yapması istenen 3 kişinin özel avukatından aldığı detayları da paylaşan Erinç Sağkan, şüphelilerin özel avukatının iki müvekkilinin uğradığı kötü muamele dayak ve işkenceleri hastane raporuyla raporlaştırdığını vurguladı. Ankara Barosu, ‘Gözaltındaki Dışişleri Bakanlığı personeline işkence’ iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten kamu görevlileri hakkında idari ve adli işlem başlatılmasını talep etti.

EMEKLİNİN İKRAMİYESİ ERİDİ

1000 lira olan ikramiye 854 liraya geriledi!

Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre geçen sene emeklilik ikramiyelerinin dağıtıldığı haziran ayından bu yıl nisan sonuna kadar geçen 10 ayda TL enflasyon karşısında yüzde 14,6 oranında eridi. Geçen yıl bayramda dağıtılan bin liranın alım gücü bu yıl nisan sonunda 854 liraya düştü. AKP iktidarı, bayram ikramiyesine asgari ücret zammı kadar yani yüzde 26 zam yapılması yönündeki taleplerini de geri çevirmişti.

NASA ÇALIŞANI SERKAN GÖLGE SERBEST

ABD Dışişleri son dakika olarak duyurdu

AKP iktidarının başlattığı cadı avının mağdurlarından NASA çalışanı Serkan Gölge serbest bırakıldı. Amerikan vatandaşlığı da bulunan Gölge, 2016’da ailesini ziyaret ettikten sonra memleketi Hatay’dan ayrılacağı sırada bir akrabasının şikayetiyle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, son dakika bilgisi olarak paylaştığı karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve davayı yakından takip etmeye devam edeceklerini söyledi. NASA çalışanı Serkan Gölge’nin ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla aldığı 7,5 yıl hapis cezası, daha sonra 5 yıla düşürülmüş, karar, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı telefon görüşmesinden sonra açıklanmıştı.

BM’DEN ANKARA’YA ÜLTİMATOM

‘Malezya’dan kaçırılan iki kişiyi derhal serbest bırakın’

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, Malezya’dan Türkiye’ye ‘Gülen cemaati üyesi’ oldukları gerekçesiyle MİT tarafından 2017’de kaçırılarak getirilen biri akademisyen iki kişinin derhal serbest bırakılmasını istedi. Eğitimciler, İsmet Özçelik ve Turgay Karaman’ın özgürlüklerinin ihlal edildiğini belirten Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, karara uyması için AKP iktidarına 180 gün süre tanıdı, ayrıca, keyfi tutukluluk için şahıslara tazminat ödenmesine de hükmetti. Gelişmeyi duyuran Reuters haber ajansı, Komite’nin, ilgili raporunda, ’Ankara, benzer operasyonları ‘olağanüstü hal’ şartlarına ve bu gibi kişilerin ‘devlet güvenliği için tehdit oluşturduğu’ iddiasına bağlıuor. Ancak bu gibi gerekçeler kabul edilemez. Bu kişilerin ‘nasıl bir tehdit oluşturduğu’ açıklanamıyor.’ ifadelerini kullandığını vurguladı. Reuters’ın haberinde Erdoğan hükümetinin, 2016 darbe girişiminden bu yana en az 77 bin kişiyi cezaevine attığına da dikkat çekildi.

Haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here