🔓Sosyal medyada yayınlanan bir fotoğraf Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan acı bir olayı ortaya çıkardı.

Sedyede yatan hastanın saatlerce inlemesi üzerine bir hasta yakını yanına gitti ve bir şey isteyip istemediğini sordu. Adamın verdiği cevap ise hem yürek burktu hem de hastanede yaşanan skandalı ortaya çıkardı. Hastanın tek isteği “ekmek” oldu.

Hürriyet’ten Buse Özel’in haberine göre, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan olay üzerine sosyal medyada kampanya başlatıldı, binlerce twitter kullanıcısı tarafından 30 bini aşkın twit atıldı, tepki gösterildi. Telefonla ulaşılan hastane yetkilileri uzun süredir hastanın orada tedavi gördüğünü, şu anda durumunun iyi olduğunu söyleyerek sadece yazılı açıklamada bulundu.
“AÇLIKTAN İNİM İNİM İNLİYORDU”
Fotoğrafı sosyal medyada paylaşarak duyulmasını sağlayan duyarlı vatandaş yaşananları şöyle anlattı,
19 Mayıs gecesi Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde acil serviste yatan resimdeki kişi, kimsesiz aklı başında olmayan bir hasta. Dün gece anneanneme refakat etmek için hastanede kaldım. Bu resimde gördüğünüz adamcağız bütün gece inledi. İçerde oturan 5 tane doktor, hemşire, asistan vs. hastaya bakmadılar bile.

“NEYİN VAR” DEDİM “AÇIM” DEDİ

Ben dayanamadım yanına gittim. “Neyin var bir şey mi istiyorsun?” dediğimde aldığım cevap çok acıydı. “Ekmek” dedi. “Açım” dedi. Yanımda poğaça vardı onları verdim ve adamcağızın bütün inlemeleri bitti. Düşünsenize kimsesiz bir adam polis tarafından getirilmiş kimliği bile belli değil, adını bile bilmiyor ve devletin hastanesinde açlıktan inliyor. Burada bulunan hasta yakınları adamı doyuruyor, su veriyor… Yine dayanamadım doktor ve hemşirelerin yanına gittim. Adam durmadan inliyor dedim. Sanki başka dil konuşuyormuşum gibi suratıma baktılar ve “O hasta hep öyle hep inliyor” dediler. “Adam açlıktan inliyor” dediğimde ise “Biz bir şey yapamayız” şeklinde yanıt aldım. “Hastane yemek vermiyor mu” dediğimde “Burası acil, burada kimseye yemek verilmiyor” dediler ve konu kapandı.

HASTANEDEN AÇIKLAMA YAPILDI
Olayın ardından hastaneden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hasta 112 tarafından kimliksiz bir şekilde trafik kazası nedeniyle acilimize getirildi. Hastanın ilgili bölümler tarafından değerlendirilirken, geldiğinde alkollü olduğu tespit edildi. Hastada hayati tehlike saptanmadı. Kalçadaki çatlakları nedeniyle yatak istirahati önerildi. Hastanın acilde gözlemi sırasında solunum sıkıntısı gelişmesi üzerine takip amaçlı dahiliye tarafından yatırılarak tetkik ve tedavisine devam edildi.

Bu süreçte hastane polisi tarafından kimlik tespiti yapılmaya çalışılmış, 28.04.2015 tarih ve 7484 sayılı yazımız ile Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne kimlik tespiti talebinde bulunulmuş, takibinde Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün 07.05.2015 tarih ve 1733 sayılı yazısı ile yanıt dönülmüştür. Bu süreçte hasta hiçbir yakını tarafından sorulmamış ve yakını tespit edilememiştir. Bağlı bulunduğumuz İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği’ne ve Aileler ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na bilgi verilmiştir. Tüm konsültasyonları ve değerlendirmeleri sonucunda ise tıbbi olarak hastanın taburculuğuna karar verilen hastanın yakınlarına ulaşılamaması nedeni ile hasta taburcu edilmemiş, dahiliye kliniklerinde yer olmaması durumunun devam etmesi nedeni ile de başka bir servisimize dahiliye kliniği adına yatışı yapılmıştır. Hastanın hastanemizde bakımı devam etmektedir.”

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın